تجمع اعتراضی فعالان میراث فرهنگی و محیط زیست:

سرمایه‌گذاری‌های ناسازگار با محیط زیست و میراث فرهنگی در طاق‌بستان را متوقف کنید

پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۰ | کد مطلب: ۳۳۹۶۴
سرمایه‌گذاری‌های ناسازگار با محیط زیست و میراث فرهنگی در طاق‌بستان را متوقف کنید
روز گذشته تعدادی از انجمن‌های مردم نهاد، هیات‌های ورزشی، انجمن‌های زیست‌محیطی، دوستداران میراث فرهنگی و باستانی در تجمعی اعتراض‌آمیز خواستار توقف طرح تله‌کابین در محدوده تاریخی طاق‌بستان کرمانشاه شدند.
اسکان نيوز: تعدادی از انجمن‌های مردم نهاد، فعالان میراث فرهنگی، زیست محیطی و.... در اعتراض به اجرا طرح تله‌کابین در محدوده منطقه تاریخی و جهانی طاق‌بستان خطاب به مدیران استانی و شهری توقف سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی که ناسازگار با محیط‌زیست و میراث فرهنگی هستند را خواستار شدند.

 

در متن کامل این بیانیه آمده است: سند چشم‌انداز توسعه ایران اسلامی برگرفته از آیات  کتابی است که تاریخ را محل عبرت و مطالعه آن را موجب تجربه و عقلانیت می‌داند.

یکی از مصادیق مطالعه تاریخ حفظ آثار پیشینیان به عنوان هویتی انکارناپذیر این است که  می‌تواند این عقلانیت تاریخی را رقم بزند و  پایه‌های اقتصاد مقاومتی را در قالب گردشگری.های تاریخی و تحقیقات دانش بنیان  مستحکم کند.

تاریخ متعلق به همه نسل‌های این مرزوبوم بوده و بی‌توجهی به آن مصداق خیانت در امانت و ضایع کردن حق آیندگان است.

بر این اساس حفظ میراث باستانی محوطه کم‌نظیر  چندین هزارساله  دشت کاهو، محیط زیست کوهستان، سراب، حیات وحش، پوشش گیاهی، بافت طبیعی وامثال آن  در طاق بستان وظیفه همگان است، بر این پایه انجمن‌های مردم نهاد، هیات‌های ورزشی، انجمن‌‌های زیست محیطی، دوست داران میراث فرهنگی و باستانی  به نمایندگی از  اقشار مختلف مردم کرمانشاه مطالبات خود را به شرح ذیل اعلام کردند.
 

1)پیگیری جدی حفاظت از میراث ملی- تاریخی- فرهنگی طاق‌بستان و منظر طبیعی کوهستان و منابع آبی وکارستی منطقه.

2) مقابله با کاهش تنوع زیستی گونه‌های جانوری و گیاهی منطقه، حفظ محیط زیست به عنوان رکن اصلی توسعه پایدار و منشا حیات همه موجودات و انتقال آن به آیندگان از اداره کل محیط زیست.

3) درخواست از مسئولان ذی‌ربط برای مقابله با سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی ناسازگار با محیط زیست و عزم ملی و ارتقا مهارت‌های زندگی بر مبنا ارزش‌های توسعه پایدار، مقابله با پراکنش‌های جمعیتی پایش نشده و مقابله با تغییر شیوه‌های زندگی بر مبنا اصل تولید، مصرف و سود بیشتر در تمامی مکان‌های مرتبط با طاق‌بستان.

4) مسئولان ذی‌ربط از  هرگونه تغییر، تخریب، ساخت و احداث بنا به هردلیل در این حریم و فضا و دیگر مکان‌های باستانی خودداری کنند.

5)  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید قاطعانه  از  هرگونه دست‌اندازی به محوطه و حریم طاق‌بستان و ملحقات آن جلوگیری کرده و  نه بگوید. یقینا هرگونه تساهل آنان جز بدنامی سودی برای آنان  و سازمان مربوطشان نخواهد داشت.

6) شهرداری کرمانشاه بساط تله کابین را در این محدوده جمع کرده و به نام توسعه شهری چوب حراج بر این اثر تاریخی نزند. سازمان‌های مردم نهاد و فعالان میراث فرهنگی و ...  شدیدا مخالفت خود را باساخت تله‌کابین، فروش زمین‌ها، احداث هتل و رستوران و امثالهم در منظر، محوطه و حریم  طاق‌بستان  اعلام می‌کنند.


7)  از استاندار محترم درخواست می‌شود به عنوان مدیر ارشد استان از هرگونه دست‌درازی  ادارات و نهادها  به طاق‌بستان جلوگیری کرده و  شهرداری را از این محدوده اخراج کند. همچنین  سازمان میراث فرهنگی به هر شکل و طریقی باید  زیر بار احداث تله‌کابین نرود.

8) از نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین شورای محترم اسلامی شهر کرمانشاه و نمایندگان ادوار درخواست می‌شود در این باره از هیچ تلاشی فرو گذار نشوند و خواست به‌حق مردم را بر دیده نشانند که در پیشگاه خداوند سیه روی نگردند.

9) سازمان‌های مردم نهاد و...  منتظر پاسخ مکتوب، شفاف و سریع  مسئولان بویژه شهرداری  و میراث  بوده، در غیر این صورت تا حصول نتیجه این رویه ادامه خواهد داشت.


والسلام علی من تبع الهدی

انجمن‌های میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی،  زیست محیطی،
سمن.های مردم نهاد
هیات‌های ورزشی اعم از کوهنوردی، دوچرخه سواری، و...