T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> این زمین دهان باز می‌کند یا نه؟ - اسکان نيوز

این زمین دهان باز می‌کند یا نه؟

يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰ | کد مطلب: ۳۳۸۴۲
این زمین دهان باز می‌کند یا نه؟
مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی بر ضرورت انجام مطالعات جامعی به همت سازمان مدیریت بحران استان از طریق سازمان زمین شناسی کشور در خصوص فروچاله یا فرونشست دشت‌های استان مرکزی تاکید کرد و گفت: بدست آوردن مستندات دقیق و جامعی در این خصوص نیازمند کار تحقیقاتی و مطالعاتی از سوی مراجع ذی‌ربط است.
اسکان نيوز: عزت‌اله آمره‌ای، مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی درخصوص آخرین وضعیت فروچاله‌های شیاری ایجاد شده در دشت‌های استان مرکزی، اظهار کرد: در حال حاضر مطالعات و گزارشات مستندی در خصوص ایجاد فروچاله‌های شیاری در استان انجام نشده است و هیچ مجموعه‌ای نیز در این خصوص مطالعات لازم را انجام نداده است که بتوان به این مستندات استناد کرد و بتوان اطلاع جامعی در خصوص فرونشست و ایجاد فروچاله‌ها در دشت‌های استان مرکزی بدست آورد.

وی با بیان این‌که تاکنون فروچاله‌ای در دشت‌های استان مرکزی مشاهده نشده است، گفت: احتمال وقوع فرونشست در دشت‌های استان به دلیل کاهش میزان بارندگی‌ها در سال‌های گذشته وجود دارد و هرگونه وقوع این پدیده باید به تایید سازمان زمین‌شناسی برسد و مورد مطالعه قرار گیرد.

او در ادامه به فرونشست و ایجاد فروچاله‌های شیاری در دشت اراک(محدوده هزاوه-مهرآباد) نیز اشاره کرد و گفت: شیارهایی در این محدوده وجود دارد، اما مطالعات لازم و تحقیقات کاملی در این خصوص صورت نگرفته است که مشخص شود این دشت با پدیده فرونشست یا فروچاله مواجه شده است، گرچه شیارهایی در این محدوده مشاهده شده است.

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای مرکزی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش میزان بارش‌های امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل و روشن شدن زودهنگام چاه‌های آب کشاورزی که تهدیدی برای سفره‌های آب‌های زیرزمینی محسوب می‌شود، احتمال وقوع پدیده فروچاله یا فرونشست را بالا می‌برد؟ گفت: خوشبختانه در پی بارندگی‌های مطلوب دو سال اخیر وضعیت دشت‌های استان به صورت نسبی بهبود پیدا کرده است اما همچنان با وضعیت ایده‌آل فاصله داریم و نمی‌توان گفت که خسارت‌های سال های گذشته جبران شده است. چنان‌چه استمرار بارش‌ها را در سال‌های آینده شاهد باشیم وضعیت بهتری در انتظار دشت‌های استان خواهد بود.

وی افزود: بارش‌های دو سال اخیر از شدت کسری مخازن تا حدودی کاسته است، البته با یکسال کاهش یا افزایش بارندگی نمی‌توان گفت که پدیده فروچاله یا فرونشست اتفاق خواهد افتاد. طبیعتا فروچاله‌ها و فرونشست‌ها در طول یک دوره‌ اتفاق می‌افتند و کاهش بارندگی‌ها در سال آبی جاری عاملی برای ایجاد فروچاله یا فرونشست نخواهد بود.

ایسنا نوشت، آمره‌ای تصریح کرد: در خصوص فروچاله یا فرونشست دشت‌های استان مرکزی باید مطالعات جامعی به همت مدیریت بحران استان و از طریق سازمان زمین شناسی کشور صورت گیرد تا مستندات دقیق و جامعی در این خصوص متاثر از کار تحقیقاتی و مطالعاتی در دسترس باشد.