فعالیت دودکش غبار شرق با خشک شدن «هامون و جازموریان»

چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۲ | کد مطلب: ۳۳۸۰۳
فعالیت دودکش غبار شرق با خشک شدن «هامون و جازموریان»
معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی ابتدای امسال بخش قابل توجهی از تالاب‌های جازموریان و هامون آبگیری شد که حالا با خشک شدن این تالاب‌ها انتظار می‌رود دوکش غبار شرق کشور فعال شود و فراوانی وقوع و شدت پدیده‌های خاکدار در جنوب، جنوب شرق و همسایه‌های شرقی افزایش یابد.
اسکان نيوز: دوست محمد کلیم، معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: بررسی آخرین تصاویر ماهواره لندست ۸ نشان می دهد که ۱۰۰ درصد مساحت تالاب جازموریان در غرب استان خشک شده است.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که این تالاب در زمان خشکی کانون بخش مهمی از گردوغبارهای جنوب شرق کشور است به طوری‌که با وزش بادهای غربی، شمالی و جنوبی تا شعاع قابل توجهی از نواحی جنوب شرق و جنوب کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بارش‌های زمستان و بهار امسال و ورود سیلاب‌ها به این تالاب سبب شد تا پس از سال‌ها جازموریان جان تازه‌ای بگیرد اما با کم رنگ شدن بارش‌ها و تبخیر بالا منابع آب، حالا دیگر هیچ اثری از آب نیست.

کلیم ادامه داد: در شمال استان نیز شرایط مشابهی وجود دارد و تالاب هامون که بخش هایی از آن در نتیجه بارش‌های قابل توجه سال زراعی گذشته در حوضه آبریز این تالاب آبگیری شده بود، تقریبا خشک شده است. البته بر اساس اطلاعات تصاویر ماهواره بخش خیلی جزئی این تالاب اکنون آب دارد که مساحت آن خیلی کم برآورد می‌شود.

وی اضافه کرد: خشک شدن این تالاب‌ها نگرانی‌های ما را برای افزایش وقوع و شدت پدیده های خاکدار در اکثر نقاط استان افزایش می دهد چراکه سیستان و بلوچستان به ذاته یک استان بادخیز است و وزش باد در کانون‌های تولید گردوغبار موجب آلودگی هوای اکثر مناطق استان می‌شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: توزیع آب در تالاب‌ها برای کنترل ریزگردها در عمل کارساز نبوده و باید برای مهار این کانون‌ها اقدام اثرگذاری اعمال شود.

کلیم افزود: حفظ نزولات جوی در موقعیت جغرافیایی که سیستان و بلوچستان قرار گرفته یک اقدام استراتژیک است چرا که داده‌های بلند مدت ما نشان می دهد یک استان کم بارش و با تبخیر بالا داریم که مدیریت منابع آب در آن امری ضروری است.

ایسنا نوشت، وی در بخش دیگری به تغییرات شرایط جوی استان در روزها و هفته‌های آینده اشاره کرد و گفت: بررسی خروجی مدل‌های هواشناسی نشان می‌دهد که لاقل تا پایان سال میزان نزولات جوی شش ماهه نخست سال زراعی استان به نرمال نمی‌رسد و حداقل در پنج تا ۱۰ روز آینده نیز هیچ سامانه بارشی موثری در استان فعالیت نمی‌کند.