اراک، تنها شهر آلوده کشور با گاز دی اکسید گوگرد

دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۴ | کد مطلب: ۳۳۷۶۹
اراک، تنها شهر آلوده کشور با گاز دی اکسید گوگرد
رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: اراک تنها شهر آلوده کشور با گاز دی اکسید گوگرد، در چند روز گذشته و نیز روز جاری (دوشنبه) است که این آلاینده تاثیر نامطلوبی بر سلامت مردم دارد.
اسکان نيوز: علیرضا محرابیان، رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: هوا اراک امروز (دوشنبه) برای سومین روز متوالی در هفته جاری در شرایط ناسالم است، به طوری که بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی، متوسط شاخص کیفیت هوا این شهر در ٢٤ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ صبح امروز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است و شاخص آن به ۱۰۸ رسیده است.

وی  آلاینده اصلی هوا اراک  را دی اکسید گوگرد و ذرات کمتر از 2.5 میکرون عنوان کرد و اظهار داشت: عوارض دی اکسید گوگرد به مراتب بیشتر از ذرات معلق کمتر از۲.۵ میکرون است و نیاز است مردم بویژه گروه‌های حساس از جمله کودکان، زنان باردار، سالمندان، بیماران سخت درمان و قلبی و ریوی مراقبت‌های لازم را به کار گیرند.

محرابیان گفت: شاخص لحظه‌ای کیفیت هوا در ساعت ۱۱ صبح امروز (دوشنبه) نیز به ۱۰۵ رسید که بیانگر وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است و آلاینده مسئول در این ساعات نیز دی اکسید گوگرد و ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون است.

رئیس مرکز پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی پیش از این نیز در نشست شورای شهر اراک اعلام کرده بود: در شرایطی که وزش باد از غرب به سمت اراک باشد، دی‌اکسید ناشی از سوخت مازوت نیروگاه شازند به کلی وارد این شهر شده و هوا را آلوده می‌کند.

بر اساس اطلاعات پایگاه اینترنتی مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست،  بیش از ۸۰ درصد اکسیدهای گوگرد به دست بشر در جریان احتراق سوخت‌های فسیلی از منابع ثابت آلوده کننده تولید می‌شوند و  ر ترکیب با مواد معلق و رطوبت زیان‌بارترین اثرات مرتبط با آلودگی هوای اتمسفری را ایجاد می‌کنند.

تمامی سوخت‌های فسیلی به طور تقریب دارای گوگرد هستند که در جریان احتراق به صورت دی‌اکسید گوگرد وارد هوا می‌شود و نفت کوره یا مازوت بین2.5تا 3.5 درصد و گازوئیل بین نیم تا یک درصد گوگرد دارد ولی گوگرد بنزین ناچیز است.

 تنگ شدن راه‌های هوایی تنفس، اسپاسم برونش (Bronchospasm)، سرفه شدید، سوزش چشم و مجاری تنفسی، کاهش کارایی تنفسی و تنگی نفس، کم شدن عمق تنفس و در نهایت تشدید عوارض قلبی و عروقی و تنفسی از اثرات بهداشتی منتسب به دی‌اکسید گوگرد به شمار می‌رود.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۴۸ روز کامل برای گروه‌های حساس، یک روز کامل برای همه گروه‌ها و ۲۹ روز نیز به صورت لحظه‌ای ناسالم بوده است.

کیفیت هوا در یک تقسیم‌بندی مرتبط با سلامت انسان به ۶ دسته شامل خوب بین ۰ تا ۵۰، متوسط بین ۵۱ تا ۱۰۰، ناسالم برای گروه‌های حساس بین ۱۰۱ تا ۱۵۰، ناسالم بین ۱۵۱ تا ۲۰۰، بسیار ناسالم بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ و خطرناک از ۳۰۰ بالاتر تقسیم می‌شود.

ایرنا نوشت، نیروگاه  حرارتی  شازند در زمینی به مساحت ۲۴۰ هکتار در کیلومتر ۱۵جاده اراک – بروجرد، محور فرعی ازنا و در شرق پالایشگاه شازند واقع شده است.