رویترز: ایالات متحده در پی احیای گام‌به‌گام برجام است

سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۳ | کد مطلب: ۳۳۶۵۷
رویترز: ایالات متحده در پی احیای گام‌به‌گام برجام است
رویترز به‌ نقل‌ از یک منابع آگاه، می‌گوید دولت بایدن اگرچه تصمیم قطعی نگرفته؛ اما می‌خواهد با برداشتن گام‌های کوچک دوطرفه از سوی ایران و آمریکا به سوی اجرای کامل برجام و خرید زمان برود
سه منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته‌‌اند که دولت بایدن "برای خرید وقت بر آن است تا سیاست حل تدریجی اختلافات را دنبال کند".

هدف از اجرای سیاست احیای گام‌به‌گام توافق هسته‌ای خنثی کردن پیامدهای سیاست دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از این توافق اعلام شده است.

گفته شده است که خروج آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام جمهوری اسلامی را "به مرحله دست‌یابی به جنگ‌افزار هسته‌ای نزدیک‌تر کرده است".

بر اساس سیاست جدید دولت آمریکا، حکومت ایران می‌تواند از برخی از مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای بهره ببرد.

خبرگزاری رویترز سطح دسترسی ایران به مزایای اقتصادی را در صورت اجرای این سیاست نازل‌تر از زمان امضای توافق هسته‌ای اعلام کرده است. در مقابل جمهوری اسلامی نیز ملزم به بازگشت به تعهدات پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای خواهد بود.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که جو بایدن هنوز تصمیم قطعی خود را در قبال ایران اتخاذ نکرده است. او تا کنون پایبندی آمریکا به الزامات برخاسته از توافق هسته‌ای را منوط به بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی خوانده بود.

یکی از منابع مطلع یادشده به خبرگزاری رویترز گفته است که علت در پیش گرفتن سیاست احیای گام‌به‌گام توافق هسته‌ای این است که آمریکا حل مناقشه با جمهوری اسلامی بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را امری زمان‌بر ارزیابی می‌کند.

از این رو اجرای چنین سیاستی می‌تواند از افزایش تنش بین آمریکا و ایران جلوگیری کرده و زمان لازم برای دست‌یابی به این توافق را برای طرفین فراهم سازد.

 
مرجع: دویچه وله