نفس‌ این دشت‌ها به شماره افتاده است!

دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۴ | کد مطلب: ۳۳۵۱۳
نفس‌ این دشت‌ها به شماره افتاده است!
طی چند سال اخیر استمرار خشکسالی به همراه افزایش دما موجب شده است میزان آب‌های زیرزمینی کم شده و در مقابل تخلیه از این منابع روند افزایشی به خود بگیرد، به گفته کارشناسان ۹۷ درصد مساحت ایران را خشکسالی درازمدت و انباشته در برگرفته است و همین موضوع، وضعیت وخیم ذخیره آبی کشور را در مناطق مختلف نشان می‌دهد.
اسکان نيوز:  تغییر اقلیم در کشور و به‌خصوص چهارمحال و بختیاری درباره دما بسیار مشهود است و می‌توان اثبات کرد که تغییرات در پارامتر دما طی ۴۰ تا ۵۰ سال گذشته رخ داده و دما افزایش قابل توجهی پیدا کرده است و بارش‌های کنونی بیشتر به‌صورت باران است، این موضوع سبب شده است که منابع آب‌های زیرزمینی در تابستان‌ها دچار کمبود شود، این مسئله تهدیدی برای چهارمحال و بختیاری بوده و کمبود آب‌های زیرزمینی و چشمه‌سارها مشکلی است که استان درگیر آن بوده و باید برای رفع آن فکری شود.

سیدهاشم فاطمی، کارشناس منابع آب با بیان این‌که در سال گذشته افت سطح ایستابی (پیزومتریک) را در اکثر دشت‌های چهارمحال و بختیاری شاهد بودیم، اظهار کرد: دشت شهرکرد با حدود یک متر و چهار سانتی‌متر و دشت فارسان با با بیش از دو متر افت سطح ایستابی مواجه بوده‌اند.

وی با اشاره به این‌که بارش‌های زمستانه نقش مهمی در جبران کسری مخزن دشت‌ها دارند، افزود: متاسفانه در سال زراعی جاری تاکنون  بارش‌ها حدود ۲۵ درصد کمتر از حد نرمال و  اکثرا به‌صورت مایع بوده و با توجه به موقعیت و قرارگیری استان در ارتفاع، این بارش‌ها جاری و سریعا از استان خارج  شده و در نتیجه یکی از دلایل کمبود آب همین مسئله است.

فاطمی تصریح کرد: با این روند در تابستان میزان کمبود آب تشدید خواهد شد و توصیه می‌شود که بهره‌برداری درست صورت بگیرد، یکی از روش‌ها برای صرفه‌جویی در بخش کشاورزی، اجرای روش‌های نوین آبیاری به‌ویژه روش تیپی یا نواری است.

این کارشناس منابع آب در ادامه یادآور شد: با توجه به وابستگی شدید به منابع آب زیر زمینی به‌ویژه در بخش‌های شرب و صنعت، تداوم کاهش منابع آب زیرزمینی برای استان مخاطره‌آمیز بوده و مهم‌ترین راهکار، جایگزینی منابع آب زیرزمینی و چاه‌ها با منابع آب سطحی است.

وی سرانه نیاز سالیانه هر نفر به آب را حدود ۱۴۰۰ متر مکعب دانست و ادامه داد: اگر در کشوری میزان آب دسترسی به  کمتر  از این حد برسد، آن کشور با تنش آبی و در صورت کاهش بیشتر با بحران آبی مواجه خواهد شد.
فاطمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرانه آب تجدیدپذیر به‌صورت سالیانه در دشت‌های ممنوعه بحرانی استان که عمدتا در حوضه بهشت آباد واقع هستند، کمتر از ۱۴۰۰ متر مکعب در سال بوده و در واقع این بدان معنا است که این مناطق به مرحله بحران آبی ورود کرده‌اند و با  کاهش مستمر ذخایر آب زیرزمینی این روند تشدید خواهد شد.

در ادامه مهران چراغپور مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان این‌که از ابتدا سال زراعی جاری تا اواخر دی‌ماه میانگین وزنی بارش‌ها در سطح استان نسبت به دوره مشابه ۲۲ درصد کاهش داشته است، اظهار کرد: این کاهش در شهرستان‌ها به ترتیب شهرکرد با ۲۹ درصد، بروجن ۴۹ درصد، کوهرنگ ۲۹ درصد، سامان ۳۴ درصد، فارسان ۳۷ درصد، اردل ۱۸ درصد و بن ۳۵ درصد کاهش روبرو بوده است.

وی با اشاره به این‌که در دی‌ماه امسال بارش‌های استان ۵۰ الی ۶۰ درصد کاهش داشته است، افزود: لازم به ذکر است که بارندگی‌های اواخر دی‌ماه در استان نیز ضعیف و قابل توجه نبوده است.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: بارش‌های بهمن‌ و اسفند در حد نرمال بوده و تامین‌کننده کمبود بارش‌ها نخواهد بود.

ایسنا نوشت، چراغپور خاطرنشان کرد: امیدواریم بارندگی‌های بهاره بتواند تا حدودی کمبود بارش‌های پاییزه و زمستانه را جبران کند.