میانگین فرسایش خاک در چهارمحال و بختیاری ۳.۳ تن بیشتر از کشور است

يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۲ | کد مطلب: ۳۳۴۸۷
میانگین فرسایش خاک در چهارمحال و بختیاری ۳.۳ تن بیشتر از کشور است
رئیس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به خشکسالی‌های اخیر، گفت: میانگین سالانه فرسایش خاک در این استان ۳.۳ تن در هکتار بیشتر از کشور است.
اسکان نيوز: فرسایش خاک عبارت است از فرسودگی و از بین رفتن مداوم خاک سطح زمین (انتقال یا حرکت آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر در سطح زمین) توسط آب، باد و یا بهره‌برداری بی‌رویه از منابع، که این امر باعث تخریب اکوسیستم و همچنین حیات می‌شود.

فرسایش خاک باعث می‌شود، گِل‌ولای از بالادست به سمت پایین‌دست رودخانه‌ها حرکت و علاوه بر نابودی خاک، دریاچه‌های سدها را نیز پُر از گِل و لای کند، که این امر باعث ایجاد هزینه‌های بیشتر برای منابع سدها می‌شود.

ذوالفقار احمدی تاکید کرد: میانگین فرسایش خاک در چهارمحال و بختیاری ۲۰ تن در هر هکتار است که این میزان در سطح کشور ۱۶.۷ تن در هر هکتار است.

وی افزود: این در حالی است که میزان استاندارد فرسایش خاک در هر هکتار به‌ ازا شاخص‌های بین‌المللی باید ۳.۵ تا پنج تن باشد.

احمدی تصریح کرد: نبود یا ضعف پوشش گیاهی، چرای بی‌رویه دام و عوامل انسانی مانند تخریب از سوی دستگاه‌های اجرایی به‌منظور اجرای برخی طرح‌های عمرانی بدون مدیریت و برنامه‌ریزی از مهم‌ترین علت‌های بالا بودن میانگین فرسایش خاک در چهارمحال و بختیاری به‌شمار می‌رود.

وی هرگونه دخالت انسان در حریم و بستر رودخانه‌ها را براساس ضوابط حریم و بستر رودخانه ممنوع دانست و یادآور شد: دخالت‌های انسانی باعث انحراف جریان سیلاب و به‌دنبال آن تخریب و فرسایش شدیدتر می‌شود.

رییس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: عوامل انسانی، باد، آب و سیلاب، چرای بیش از حد، وجود دام مازاد و شخم و شیار زمین‌های شیب‌دار در جهت شیب از مهم‌ترین عوامل مؤثر تخریب حوزه آبخیز است.

وی گفت: به‌منظور جلوگیری از تخریب حوزه آبخیز و کاهش و پیشگیری از فرسایش خاک در چهارمحال و بختیاری تاکنون ۱۱۰ سازه خاکی و ۲ هزار و ۸۰۰ سازه سنگی و ملاتی در این استان اجرایی شده است.

ایرنا نوشت، چهارمحال و بختیاری حوضه آبخیز سه رودخانه بزرگ کارون، زاینده‌رود و بخشی از دز است که حفظ منابع آب و خاک از ضرورت‌های توسعه کشاورزی به‌شمار می‌رود.