شرایط اضطراری برای هوا اراک

چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۹ | کد مطلب: ۳۳۴۲۳
شرایط اضطراری برای هوا اراک
رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: هوا اراک روز چهارشنبه برای همه گروه‌ها در شرایط اضطرار و قرمز قرار گرفت، بنابر این لازم است شهروندان اقدامات احتیاطی را مد نظر داشته باشند.
اسکان نيوز: علیرضا محرابیان، رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار کرد: شاخص کیفیت هوای اراک با آلایندگی ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون و دی اکسید گوگرد از ساعت ۱۰ صبح روز جاری به شاخص ۱۶۳ رسیده که بیانگر وضعیت قرمز و شرایط ناسالم هوا برای همه گروه‌ها است.

وی در ادامه افزود: بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، متوسط شاخص کیفیت هوا اراک در ٢٤ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ صبح امروز (چهارشنبه) به عدد ۱۰۶ رسید که بیانگر شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس بود ولی پس از آن به شدت آلودگی افزوده شد.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی و  به دلیل خطر وجود دی‌اکسید گوگرد در هوا، اقشار مختلف مردم  بویژه گروه‌های حساس در حد امکان از تردد در فضای باز خودداری کنند.

سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی نیز دیروز(سه‌شنبه) در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوا، خواستار تامین سوخت گاز برای نیروگاه شازند شده و گفته است: تمام تلاش مجموعه مدیریتی استان جلوگیری از مصرف بیش از حد مجاز مازوت در این نیروگاه به منظور کاهش آلودگی است و  امید می‌رود تا هفته آینده، تمام سوخت آن به گاز تبدیل شود.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۴۱ روز کامل برای گروه‌های حساس، یک روز کامل برای همه گروه‌ها و ۲۷روز نیز به صورت لحظه‌ای ناسالم بوده است.

ایرنا نوشت، کیفیت هوا در یک تقسیم‌بندی مرتبط با سلامت انسان به ۶ دسته شامل خوب بین ۰ تا ۵۰، متوسط بین ۵۱ تا ۱۰۰، ناسالم برای گروه‌های حساس بین ۱۰۱ تا ۱۵۰، ناسالم بین ۱۵۱ تا ۲۰۰، بسیار ناسالم بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ و خطرناک از ۳۰۰ بالاتر تقیسم می‌شود.