نگذارید آب سد خرسان۳ فرهنگ ۴۵۰۰ ساله دنا را ببرد

سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۳ | کد مطلب: ۳۳۳۹۵
نگذارید آب سد خرسان۳ فرهنگ ۴۵۰۰ ساله دنا را ببرد
فرماندار شهرستان دنا گفت: وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تا کاوش کامل گورستان ۴۵۰۰ ساله دهستان سادات محمودی اجازه آبگیری به سد خرسان ۳ را ندهد.
اسکان نيوز: عبدالحمید پناهی، فرماندار شهرستان دنا تاکید کرد: گورستان ۴۵۰۰ ساله دهستان «ده پایین» سادات محمودی یکی از بزرگترین و غنی ترین گورستان‌های کشف شده ایران است که نشان دهنده تمدن و هویت مردم این سرزمین است.

وی اظهارکرد: انتظار داریم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تا کاوش کامل گورستان ۴۵۰۰ ساله «ده پایین» دهستان سادات محمودی اجازه آبگیری سد خرسان ۳ را ندهد.

فرماندار شهرستان دنا خاطرنشان کرد: گورستانی که میراث فرهنگی مردم این دیار و یکی از بزرگترین و غنی‌ترین گورستان‌های کشف شده ایران است و تنها گورستان دوران ایلامیان در استان است نشان دهنده هویت مردم این سرزمین می‌باشد.

پناهی تصریح کرد: گورستانی که نشان دهنده ارتباطات مردم این دیار با شهر سوخته در شرق و بین‌النهرین در غرب است و قدمت آن بیش ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است باید کامل نجات بخشی آثار آن انجام گیرد.

وی تاکید کرد: از مسئولان و متولیان امر انتظار می‌رود تا اتمام کامل کاوش گورستان سادات محمودی نگذارند فرهنگ ۴۵۰۰ ساله دنا در زیر آب سد مدفون شود که در این خصوص نیازمند حمایت ویژه‌ای است.

فرماندار شهرستان دنا با اشاره به کوه کیخسرو بیان کرد: در کوهپایه دنای سرافراز آثاری برگرفته از گورستان‌های قدیمی مشهور به گورستان لما، لهسواره، ده پایین که نماد دیرینه ایران زمین بوده که بیش از هر چیز باید از آن محافظت کرد.

پناهی بیان کرد: در اجرا پروژه‌های عمرانی، اقتصادی باید طوری برنامه‌ریزی شود که خدشه‌ای به این فرهنگ ۴۵۰۰ساله وارد نشود و سد جدید خرسان ۳ که در حال اجراست باید توسط میراث فرهنگی با برنامه ریزی دقیق انجام گیرد و نگذارند این آثار در زیر آب مدفون شود.

گفتنی است که باستان شناسان برای اولین بار گورستانی ۴۵۰۰ ساله را در زاگرس میانی پشت سد خرسان سه کشف کردند. آن‌ها به بیش از ۳۰۰ شی شاخص رسیدند که نشان می‌دهد گله‌داران کهگیلویه و بویراحمد با شهرسوخته، تمدن هلیل‌رود جیرفت، شهداد، دوره مفرغ لرستان و تمدن ۷هزار ساله حصار دامغان در ارتباط بوده‌اند.

ایسنا نوشت، باستان شناسان با توجه به وسعت یک کیلومتری گورستان احتمال می‌دهند بزرگترین گورستان ایلامی کشور را در منطقه سادات محمودی کهگیلویه و بویراحمد کشف کرده اند