اکوتوریسم روشنفکرانه‌ترین نوع گردشگری است

دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۸ | کد مطلب: ۳۳۳۵۵
اکوتوریسم روشنفکرانه‌ترین نوع گردشگری است
رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان دامغان گفت: اکوتوریسم روشنفکرانه‌ترین نوع گردشگری است و اولویت اصلی گردشگری دیباج، اکوتوریسم باشد.
اسکان نيوز: مهدی قاسمی، رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان دامغان در دومین جلسه شورای فرهنگی عمومی شهر دیباج دامغان با محوریت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و چالش‌های آن، بیان کرد: ایجاد تعادل و توازن در توسعه پایدار گردشگری با توجه به توسعه زیرساخت‌ها و سرعت اطلاع‌رسانی در جهان امری بسیار مهم و ضروری است.

او با اشاره به این‌که گردشگری به‌روزترین فعالیت اقتصادی و اجتماعی جهان است گفت: اکوتوریسم در مناطق مستعدی چون دیباج می‌تواند در اشتغال‌زایی و درآمدزایی موثر باشد.

او همگانی کردن حفاظت از میراث‌فرهنگی، شناسایی و احیاء صنایع‌دستی و حفظ منابع‌طبیعی موجود در محور چشمه علی-کلاته رودبار- دیباج را از عوامل موثر در توسعه فرهنگ و رشد گردشگری این منطقه دانست.

امام‌جمعه دیباج با اشاره به این‌که قابلیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری طبیعی دیباج  به‌عنوان یکی از ثروت‌های خدادادی این شهر است، گفت:  اکوتوریسم اولویت اول گردشگری دیباج  است.

حجت‌الاسلام حسین قریب‌بلوک افزود: تسریع در صدور مجوز اقامتگاه‌های بوم‌گردی، خانه‌های مسافر، تفرجگاه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی با هدف تقویت زیرساخت‌های اقامتی در دیباج، یکی از مهم‌ترین عوامل جذب گردشگر داخلی و خارجی در این شهر است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دامغان نیز با اشاره به آئین‌ها و سنت‌های قدیم شهر دیباج، گفت: پیشینه تاریخی دیباج از مهم‌ترین مسائلی است که در حوزه فرهنگ باید به آن توجه شود و از فراموشی این آداب و رسوم جلوگیری شود.

حسین امینیان افزود: «اید با کمک و فعالیت فعالان فرهنگی، آداب ‌و رسوم دیباج را احیا کرده و به نسل جوان منتقل کنیم.

اجرا طرح همیار گردشگر با همکاری نمایندگی اداره آموزش‌وپرورش دیباج از مصوبات اصلی این جلسه بود.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان،دیباج شهری زیبا و کوهستانی در ۵۵ کیلومتری شمال شهر دامغان است که در بهار و تابستان سرسبز، خنک و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد و عمدتا پوشیده از برف است.