هشدار سازمان جهانی بهداشت: کشورهای ثروت‌مند برای خرید و توزیع واکسن کرونا سیاست «اول من» را پیش گرفته‌اند

سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۲ | کد مطلب: ۳۳۲۵۱
هشدار سازمان جهانی بهداشت: کشورهای ثروت‌مند برای خرید و توزیع واکسن کرونا سیاست «اول من» را پیش گرفته‌اند
دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با انتقاد شدید از نحوه توزیع واکسن کرونا در جهان گفته کشورهای متمول بدون توجه به نیازهای جهانی خود را در الویت قرار داده‌اند و با رویکرد «اول-من» برای خرید عمده واکسن خیز برداشته‌اند.

این در حالی است که به گفته دبلیو-اچ-او بسیاری از سالمندان در کشورهای فقیر چشم به راه واکسنی مانده‌اند که جوانان تندرست در کشورهای ثروتمند دریافت می‌کنند.
 
دکتر تدروس آهانوم ، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه، ۱۸ ژانویه، گفت این عدالت نیست که جوانترها و افراد سالم در کشورهای متمول پیش از افراد درمعرض خطر و سالمند کشورهای فقیر واکسن کرونا بزنند.
 
او گفته تاکنون ۳۹ میلیون دوز از واکسن‌های تولید شده میان ۴۹ کشور متمول جهان توزیع شده و این در حالی است که یک کشور فقیر تنها ۲۵ دوز دریافت کرده است.
 
تاکنون چین، بریتانیا، آمریکا، روسیه و هند کشورهایی هستند که موفق به تولید واکسن موثر کرونا شده‌اند و تقریبا همه آنها الویت را به مصرف داخلی واکسن در کشورهای خود داده‌اند.
 
دکتر تدروس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه، ۱۸ ژانویه، در جلسه هیات مدیران این سازمان گفت: «رک و راست بگویم، جهان در آستانه یک شکست اخلاقی فاجعه‌بار است که بهای آن را انسان‌ها با جان و دارایی خود در کشورهای فقیر جهان خواهند پرداخت.»
 
آقای تدروس گفته: «رویکرد «اول-خودم» یک رویکرد محکوم به شکست است چرا که موجب بالا رفتن قیمت و هجوم برای خرید واکسن می‌شود.
 
او گفته چنین رویکردی در نهایت به ادامه گسترش ویروس کرونا و رنج انسانی و اقتصادی منجر خواهد شد.
 
سازمان جهانی بهداشت از همه کشورها خواسته که به مفاد کواکس - اتحاد جهانی برای توزیع واکسن کرونا - متعهد بمانند؛ طرحی که قرار است کار توزیع جهانی واکسن را از ماه آینده میلادی - فوریه - کلید بزند.
 
برنامه کواکس زیر نظر سازمان جهانی بهداشت و با هدف کمک به خرید و توزیع واکسن کرونا در کشورهای کم‌درآمد یا با درآمد متوسط راه‌اندازی شده است تا دسترسی به واکسن برای همه کشورها امکان‌پذیر شود.