ادامه آلودگی هوا اهواز

دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۰ | کد مطلب: ۳۳۲۳۲
ادامه آلودگی هوا اهواز
کیفیت هوا کلانشهر اهواز صبح امروز همزمان با روز هوای پاک در سومین روز از هفته جاری برای گروه‌های حساس در وضعیت ناسالم اعلام شده است.
اسکان نيوز: بنابر اعلام مرکز کنترل و پایش محیط زیست، در ساعت ۹ امروز شاخص ذرات کمتر از دو و نیم میکرون در ایستگاه سنجش کیفیت هوا در نیوساید به ۱۱۵ AQI، در ایستگاه استانداری به ۱۱۳ AQI و در ایستگاه اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان به ۱۰۶ AQI رسید که نشان‌دهنده ناسالم بودن هوا برای گروه‌های حساس است.
 
بر اساس این گزارش شاخص ذرات کمتر از دو و نیم میکرون در ایستگاه نادری ۶۸ AQI ثبت شده است که از کیفیت قابل قبول هوا در این منطقه حکایت دارد.

بنابر اعلام مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، از ابتدا پاییز تاکنون، ۷۱ روز ناسالم در هوای اهواز به ثبت رسید و تنها هشت روز هوای پاک در این کلانشهر ثبت شد.

براساس این گزارش چنانچه شاخص ذرات کمتر از دو و نیم میکرون AQI بین صفر تا ۵۰ باشد کیفیت هوا در شرایط هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط هوای سالم و کیفیت هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌های سنی قرار می‌گیرد.

در کشور ما، بحران آلودگی هوا مدت‌هاست که سایه بر شهرهای مختلفی نظیر تهران، تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز انداخته است، با نگاهی بر آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا (سالانه حدود هفت میلیون نفر از جمله ۶۰۰ هزار کودک زیر ۱۵ سال به دلیل آلودگی هوا در جهان جان خود را از دست می‌دهند) لزوم توجه به این امر خاص و نام گذاری این روز، به طور ویژه احساس می‌شود.

مهر نوشت، برهمین اساس، مسئولان اجرایی کاهش آلودگی هوا، با هماهنگی شرکت کنترل کیفیت هوا از سال ۱۳۷۴ با تشکیل ستاد هوا پاک، فعالیت در این حیطه را آغاز کردند و از سال ۱۳۷۷ به منظور ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه روز ۲۹ دی ماه را به عنوان روز ملی هوا پاک اعلام کردند.