نامه همسر یکی از جانباختگان سیل شیراز خطاب به رییس قوه قضاییه

سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۷ | کد مطلب: ۳۳۱۱۹
نامه همسر یکی از جانباختگان سیل شیراز خطاب به رییس قوه قضاییه
اسکان نيوز: دادگاه دو نفر از شهرداران شیراز را به عنوان مقصران سیل پنجم فروردین ۹۸ به پرداخت دیه و هر کدام ۳ سال حبس تعلیقی غیرقابل اجرا محکوم کرده است، شاکیان پرونده به این حکم و مستندات تعلیق آن اعتراض دارند. آنها معتقدند متهمان این پرونده به دلیل اشتباهات مرگبارشان باید با احکام سنگین‌تری مجازات‌ شوند.
[ حکم‌ها شامل حبس تعلیق شده و مشمول مرور زمان است]

در همین راستا یکی شاکیان که همسر و فرزند خردسال خود را نیز در این حادثه از دست داده، در نامه ای به رییس قوه قضاییه از گلایه‌های خود و خانواده‌ها نسبت به روند رسیدگی و حکم صادره نوشته است.

ریاست محترم قوه قضائیه جناب آیت الله رئیسی
با سلام و عرض ادب

همان طور که در جریان هستید حدود دو سال قبل و با واقعه ای که به سیل فروردین 1398 معرف حضور است، در نتیجه اشتباهات مرگبار مسئولین شهر شیراز، بیست و چند نفر از هموطنان از جمله همسر و فرزند خرسال بنده جان باختند، در ابتدای امر، مقام معظم رهبری بر ضرورت رسیدگی سریع و جدی به موضوع تاکید فرموده و جنابعالی نیز فرمودید ( آن کار واقعی که اتفاق بیفتد مردم احساس عدالت و امنیت می‌کنند و این احساس امری مبتنی بر سخنرانی نیست و با بخشنامه هم نیست؛ این احساس باید در اجرا و در میدان اتفاق بیفتد و ببینند در عمل کاری واقع شد. خبرگزاری میزان مورخ 19/01/1398)، اکنون قریب به دو سال گذشت و دریغ از کار واقعی، جدیت یا سرعت!

حضرت آیت الله!
اینکه حتی وثیقه و تامین کیفری شخص متهمین از اموال عمومی مردم پرداخت شود، دیه و خسارات به مردم با گذشت حدود دو سال پرداخت نشود، سن متهم تعمداً ده سال پیرتر جلوه داده شود و متعاقباً آنچه به نام دادگاه شناخته می شود حکم به حتی انفصال موقت قاتلین یا یک روز نه یک ساعت! بازداشت و حبس ایشان هم در عمل صادر نکند با موازین و معتقدات شما یا قوانین و حقوق ما منطبق است؟ و به تعبیر شما این وظیفه مسئولین در قبال عیال الله است؟؟

قاضی القضات محترم!
مجموع تلفات انسانی سیل آن سال در ۱۳ استان ۷۰ نفر بوده و در شیراز و بلکه یک خیابان آن! به تنهایی ۲۱ نفر مقتول و 168 مصدوم شده اند، آیا اینکه هیچ مرجع مسئولی تا کنون حتی شفاهاً عذرخواهی نکرده یا اینکه صرف ابلاغ رای اولیه دادگاه نزدیک دو ماه طول بکشد طبیعی است؟ وقتی قاضی و وکیل و متهم به یک زبان صحبت می کنند بیزبان شاکی!

جناب دکتر رئیسی!
بنابر تیتر جراید، تیرماه سال قبل، گزارش سازمان بازرسی کل کشور راجع به سیل شیراز به جنابعالی واصل شد و شما در همین تاریخ فرمودید(تاکید جدی می‌کنم که مدیران و دست اندرکاران امور مردم قانون مدارانه حرکت کنند و به هیچ‌عنوان به خود اجازه تخلف از قانون ندهند.) نتیجه این گزارش یا این تاکید آیا با این واقعیت که هیچ مجازات قابل اجرایی برای این افراد در نظر گرفته نشده و هیچ جبران خسارتی نیز صورت نگرفته است انطباق دارد؟

امید اینکه بخشی از آنچه در رسانه های رسمی راجع به حسن عملکرد شما میشنویم با تصحیح و برخورد با متخلفین در این موضوع به ویژه اگر در دستگاه قضایی باشند، تصدیق گردد.