کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

مرمت سقاخانه قاجاری «عزیز محمد» تا پایان دی

22 دی 1399 ساعت 14:15 | کد مطلب:33113

شهردار منطقه ۱۱تهران از آغاز مرمت سقاخانه قاجاری «عزیز محمد» که در محدوده حصار ناصری واقع شده، تا پایان دی ماه از سوی اداره زیباسازی این منطقه خبر داد.


اسکان نیوز: نصراله آبادیان، شهردار منطقه ۱۱تهران با اشاره به قدمت سقاخانه  «عزیز محمد» که بیش از ۱۱۰ سال پیش در خیابان فروزش ساخته شده، گفت: این سقا خانه که به دلیل قدمت بنا دچار فرسودگی شده است؛ با نظارت سازمان میراث فرهنگی از سوی اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۱ مرمت خواهد شد.

آبادیان بیان کرد: این بنا قاجاری دارای تزئینات زیبای آیینه کاری در سقف، کاشی‌کاری‌های بسیار نفیس با نقش شهدای کربلا، نمادهای واقعه کربلا، آب انبار قدیمی، حوضچه آب ، شیر و پاشیر است که به مرور زمان دچار فرسودگی و تخریب شده است.

او ادامه داد: طرح مرمت این سقا خانه در سنوات گذشته تهیه شده و پس از انتخاب پیمانکار مراحل اجرایی آن تا پایان همین ماه آغاز می‌شود.

به گفته شهردار منطقه ۱۱ این اقدام در راستا بند ۴۱و ۴۶ برنامه ۵ ساله سوم با هدف ارتقا کیفیت سیما و منظر شهر، ارتقا کیفیت محیطی و احیا بافت و بناهای تاریخی شهر تهران انجام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱،  سقاخانه «عزیز محمد» یکی از سقاخانه‌های زیبا و قدیمی شهر تهران است که با توجه به بحران کم آبی شهر تهران در آن دوران و لزوم وجود سقاخانه‌ها به عنوان یکی از منابع تأمین آب مردم و نیز یادآوری واقعه کربلا و بستن آب فرات بر روی حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یارانش، بنای سقا خانه  توسط حاج عباسعلی، فرزند مرحوم عزیزمحمد در سال ۱۲۵۶ شمسی ساخته شد و همواره با نور سبز، روشن است و در ایام محرم و صفر با کتیبه‌های سیاه پوشانده می‌شود.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/33113/مرمت-سقاخانه-قاجاری-عزیز-محمد-پایان-دی

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com