وزیر بهداشت: دستور رهبری درمورد منع ورود واکسن برمبنای پیشینه شیطنت آمیز آمریکا و انگلیس است

يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۷ | کد مطلب: ۳۳۰۹۱
وزیر بهداشت: دستور رهبری درمورد منع ورود واکسن برمبنای پیشینه شیطنت آمیز آمریکا و انگلیس است
سعید نمکی، وزیر بهداشت گفت: توصیه رهبر انقلاب اسلامی در خصوص منع واردات واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس بر اساس تحقیقات وسیع علمی و کاملا دلسوزانه برای مردم است.

وزیر بهداشت گفته "چطور ممکن است کشوری که به دلیل تحریم ها مظلوم واقع شده، رهبرش باور کند آمریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول برای دارو نمی داد، برای افراد سالم ما واکسن کرونا هدیه کند".

سعید نمکی با اشاره به پیوستن ایران به کواکس گفت که در این مورد قرار بود که قسط اول که ۵۲ میلیون دلار است را بفرستیم که یک ماه و نیم برای چرخش این حساب معطل ماندیم تا این پول جابجا شود، حالا "کدام عقل سلیمی باور می کند کسی که برای بیمار ما از پول خود ما اجازه حمل و نقل دارو نداده، حالا برای افراد سالم ما واکسن هدیه کند؟ این با عقل جور در نمی آید."

وزیر بهداشت همچنین گفت: "وقتی می خواستیم از کره جنوبی که پول ما در آن جا بلوکه است، رپید تست بیاوریم، امروز و فردا کردند و در نهایت هم گفتند آمریکایی ها به ما اجازه نمی دهند این تست ها را به شما بدهیم."

وزیر بهداشت افزود: واکسن ساخته شده به روش های متعدد ساخته می شود و ممکن است عارضه ایجاد کند. این مقوله نیازمند جوسازی نیست. رهبر انقلاب براساس دریافت های علمی عوارض این واکسن را شناخته و برای وزیر بهداشت و دیگر مسئولان مطرح کرده اند. این فرمایش ایشان در زمینه منع ورود واکسن از برخی منابع به دلیل اقدامات شیطنت آمیز آنها و از بعد علمی است.
 
مرجع: برنا