تغییر وضعیت کرونایی تهران از نارنجی به زرد | رفت و آمد چگونه است؟

شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۱ | کد مطلب: ۳۳۰۴۸
تغییر وضعیت کرونایی تهران از نارنجی به زرد | رفت و آمد چگونه است؟
دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با اعلام اینکه وضعیت شهر تهران از امروز -شنبه- زرد می‌شود، گفت: ملاک ما تا زمانی که تصمیم جدیدی ابلاغ نشود، اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها است، در این طرح نیز برگزاری مراسمات آیینی، مذهبی و ملی در همه وضعیت‌های زرد، نارنجی و قرمز ممنوع اعلام شده است.

حسین قاسمی دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در گفت و گو با ایلنا گفت: در حال حاضر حدود ۶ شهر قرمز داریم و شهرهای نارنجی و قرمز ما عمدتا در سه استان شمالی مازندران، گیلان و گلستان هستند. وقتی این شهرها تغییر وضعیت می‌دهند، عملا به صورت اتوماتیک تمام محدودیت‌هایی که برای شهرهای قرمز و نارنجی پیش بینی شده است، اجرایی می‌شود. 

به گفته دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، در حال حاضر نیز ۶ شهر در وضعیت قرمز، ۲۶ شهر در وضعیت نارنجی و ۲۱۲ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در پاسخ به این سوال که محدودیت تردد از مناطق نارنجی و قرمز تا چه زمانی ادامه دارد، گفت: همانطور که گفتم این محدودیت‌ها هوشمند است و هر شهری که در وضعیت نارنجی و قرمز قرار دارد با ممنوعیت ورود مواجه است و خودروهای شخصی با پلاک غیربومی نمی‌توانند وارد شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی شوند. اگر خودروهای غیربومی وارد این شهرها شوند ۵۰۰ هزار تومان هر ۲۴ ساعت یکبار جریمه می‌شوند. هر زمانی که شهرها از وضعیت نارنجی برداشته شود، این ممنوعیت نیز برداشته می‌شود. 

قاسمی همچنین درباره ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح تاکید کرد: این ممنوعیت در هر سه وضعیت قرمز، نارنجی و زرد حاکم است و تردد خودروها از ساعت ۲۱ شب تا ۴ صبح با ممنوعیت مواجه است. 

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با بیان اینکه از روز شنبه وضعیت تهران در شرایط زرد قرار می‌گیرد، افزود: با توجه به این موضوع محدودیت لغو می‌شود و عملا نیازی به برگه تردد برای سفر وجود ندارد و صف‌ها نیز جمع می‌شود اما توجه داشته باشید که ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح همچنان در تهران نیز اعمال می‌شود. 

قاسمی همچنین در کرونای انگلیسی و اتخاذ تصمیماتی که برای جلوگیری از همه گیری این بیماری در کشور شده است، گفت: این بیماری، کرونای جدید نیست بلکه همان ویروس کووید ۱۹ است که در ساختار ژنیتکی آن تغییرات و جهش ایجاد شده است، در همه بیماری‌های ویروسی شاهد این موضوع نیز هستیم و تغییرات ژنومی ویروس‌ها اتفاق می‌افتد در مواردی دیگری از بیماری‌های ویروسی ما نیز شاهد این موضوع بوده ایم. 

قاسمی درباره برگزاری مراسم مناسبتی مانند ایام فاطمیه ادامه داد: ملاک ما تا زمانی که تصمیم جدیدی ابلاغ نشود، اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها است در این طرح نیز برگزاری مراسمات آیینی و مذهبی، ملی در همه وضعیت‌های زرد، نارنجی و قرمز ممنوع اعلام شده است.