انتظار «گلیم اندج» برای ثبت ملی

چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۵ | کد مطلب: ۳۳۰۰۷
انتظار «گلیم اندج» برای ثبت ملی
دهیار روستا اندج گفت: گلیم اندج به عنوان یک صنایع‌دستی‌ خاص در الموت دارای ویژگی منحصربه‌فردی بوده و در حقیقت این گلیم بدون هیچ نقشه‌ای طراحی می‌شود و هر بافنده به‌صورت ذهنی گلیم را طراحی می‌کند.
اسکان نيوز: مصطفی مظفری، دهیار روستا اندج تصریح کرد: اندج یکی از روستاهای منطقه الموت است که در ۱۷ کیلومتری شهر معلم کلایه و ۸۰ کیلومتری شهر قزوین قرار دارد، اندج زیرساخت‌های بوم‌گردی و گردشگری زیادی دارد و می‌تواند به‌عنوان روستا صنایع دستی مطرح شود که در حال حاضر درخواست به وزارت میراث فرهنگی ارسال‌ شده است.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود مسئولان گردشگری و نمایندگان مجلس به ما قول داده‌اند که زمینه ثبت ملی روستای اندج تحت عنوان روستای ملی صنایع‌دستی را فراهم کنند تا بتوانیم نشان مرغوبیت کالا را بگیریم، در حال حاضر ۱۵ روستا در کشور به‌عنوان روستای ملی صنایع‌دستی ثبت شدند.

دهیار اندج خاطرنشان کرد: گلیم اندج یک صنایع‌دستی‌ خاص در الموت است، ویژگی منحصربه‌فرد آن طرح هرگلیم این است که بدون هیچ نقشه‌ای طراحی می‌شود، درواقع گلیم‌بافان الموت نقشه‌ای ندارند و بدون نقشه طرح را می‌کشند بنابراین طرح‌ها منحصربه‌فرد است، البته طرح‌های گلیم در منطقه الموت بالا طرح‌های ذهنی شبیه به هم و طرح‌های الموت پایین متفاوت است.

وی تاکید می‌کند: درگذشته تعداد گلیم‌بافان بسیار زیاد بود اما به دلیل عدم وجود بازار عرضه و فروش اکثر گلیم‌بافان کار خود را کنار گذاشته بودند اما با توجه به طرح‌های تشویقی که برای خانم‌های روستا گذاشتیم توانستیم ۳ کارگاه را به ۳۰ کارگاه افزایش دهیم.

مظفری یادآور شد: باید بتوانیم گلیم هر روستا را به صورت خاص تقویت کنیم چراکه هر روستا طرح خاص خودش را دارد، شهرهای دیگری در کشور به‌عنوان شهر ملی گلیم نام‌گذاری شده‌اند اما طرح گلیم الموت متفاوت است درواقع هر روستا رنگ خاصی دارد و طرح‌ها به‌صورت کاملا ذهنی انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما این است که چرخه تولید و فروش تکمیل‌نشده است، در حال حاضر ۳۰ کارگاه داریم و چند گلیم را به‌صورت اینترنتی به فروش رساندیم اما برای باقی گلیم‌ها جهاد دانشگاهی و گروه جهادی و کمیته امداد برای فروش اعلام آمادگی کردند.

دهیار اندج یادآور شد: اندج روستایی گردش پذیر است اما بازار فروشی نداریم که محصولات آن را عرضه کنیم، امیدواریم مساعدتی برای فروش انجام شود تا بتوانیم بازار فروش این روستا را تقویت کنی، به‌طورکلی جمعیت سطح روستا ۲۲۹ نفر است اما این میزان در تابستان به ۵۰۰ نفر می‌رسد بنابراین با تقویت زیرساخت و ایجاد زمینه اشتغال می‌توانیم جمعیت روستا را نیز افزایش دهیم.


صنایع‌دستی اندج ثبت ملی می‌شود


علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین نیز در این خصوص می‌گوید: روستای اندج ازلحاظ منظر طبیعی و همچنین صخره‌های این روستا به ثبت ملی رسیده است، اما ما به دنبال ثبت ملی این روستا به‌عنوان روستای صنایع‌دستی هستیم که دو موضوع متفاوت از هم است.

ایسنا نوشت، وی افزود: با پیگیری‌هایی که نمایندگان مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی از دفتر وزیر میراث فرهنگی انجام داده‌اند و همچنین پیگیری‌های صورت گرفته در سفر مونسان به استان قزوین، به‌زودی خبر خوشی در خصوص ثبت ملی روستای اندج اعلام می‌کنیم و گلیم اندج و روستای اندج به‌عنوان روستای صنایع‌دستی ثبت ملی می‌شود.