درخواست سخنگوی شورای شهر تهران:

۱۸ سینمای لاله زار ثبت ملی شوند

چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۸ | کد مطلب: ۳۳۰۰۱
۱۸ سینمای لاله زار ثبت ملی شوند
سخنگوی شورای اسلامی شهر در نامه‌ای به وزارت میراث خواستار ثبت ملی ۱۸ سینما در لاله زار شد.
اسکان نيوز: علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر طی نامه‌ای به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: محور لاله‌زار به عنوان یک محور تاریخی و ارزشمند دارای تعداد قابل‌توجهی سینما است که در دهه‌های آغازین قرن احداث شده‌اند و از عناصر هویتی این محور تاریخی محسوب می‌شوند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر به دلایل مختلفی همچون تمایل مالکان به تخریب و نوسازی یا فرسودگی، تعداد قابل توجهی از این سینماهای هجده‌گانه در معرض خطر قرار گرفته است.

اعطا از سینما ایران به عنوان نمونه یاد کرد و گفت: اخیرا دیوان عدالت اداری، شهرداری را به صدور پروانه تخریب و نوسازی ملزم کرده است که پیش‌بینی می‌شود در صورت عدم چاره‌اندیشی، این امر آغازگر تخریب سریالی سینماهای لاله‌زار شود.

رئیس کمیته معماری و طرح های شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان این‌که سینماهای لاله‌زار علاوه بر ارزش فرهنگی و تاریخی به لحاظ کاربردی نیز واجد اهمیت ویژه‌ای است و در صورت مرمت و احیاء، محلی مناسب برای برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت سینمایی خواهد بود، گفت: مجموع ظرفیت صندلی‌های سال گذشته در جشنواره فیلم فجر حدود ۹ هزار و ۵۰۰ عدد بوده است؛ این درحالی است که در محور لاله زار بدون احداث سینمای جدید و صرفاً با احیاء سینماهای هجده گانه موجود، ظرفیت بیش از ۱۰ هزار صندلی قابل فعال سازی است.

ایسنا نوشت، وی خواستار شد: این ۱۸ سینما به صورت همزمان و حتی المقدور و در صورت امکان در قالب یک پرونده واحد در فرآیند ثبت ملی قرار گیرد.