آمریکا ' ۷ میلیون دلار ' از دارایی‌های ایران در امارات را توقیف کرد

چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۲ | کد مطلب: ۳۲۹۹۴
آمریکا
وزارت دادگستری ایالات متحده از توقیف ۷ میلیون دلار از دارایی های ایران برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم دولتی خبر داده است.
وزارت دادگستری آمریکا سه‌شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این مبلغ از محل توقیف دارایی های حاصل از نقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران به دست آمده است .
 
بنابر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، این اقدام در پی تحقیقات جنایی درباره فعالیت های پیچیده یک شبکه گسترده صورت گرفته است.
 
بر این اساس، یک شهروند آمریکایی به نام کنث زونگ به همراه سه شهروند ایرانی در فاصله سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ با کلاهبرداری از بانک های کره جنوبی و ارایه اطلاعات نادرست توانستند حدود یک میلیارد دلار از دارایی های ایران را به رغم تحریم های آمریکا به سراسر جهان از جمله آلاسکا منتقل کنند.

بنابر این اعلام،کنث زونگ، شهروند آمریکایی، با سه هم‌دست ایرانی که نام‌شان اعلام نشده، در میان سال‌های ۲۰۱۱ تا۲۰۱۴ با کلاه‌برداری از بانک‌های کره جنوبی و دادن اطلاعات نادرست، با وجود تحریم‌های آمریکا، حدود یک میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را به سراسر جهان از جمله آلاسکا و امارات برده‌اند.

۲۰میلیون‌دلار از این پول در مرکز سرمایه‌گذاری راس‌الخیمه امارات گذاشته‌شده و دولت آمریکا با همکاری امارات هفت‌میلیون دلارش را مصادره کرده.

اما خود زونگ، قبلا بابت پول‌شویی در کره‌جنوبی به پنج‌سال زندان و پسرش هم بابت پول‌شویی پولی که با دور زدن تحریم ایران، درآورده بوده، در آمریکا به دوسال و نیم زندان محکوم شده‌اند و ۱۰میلیون‌دلار از دارایی‌های خانوادگی‌شان الان مصاره شده.