اطلس مناظر طبیعی تالاب بین المللی زریبار تهیه می‌شود

سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۳ | کد مطلب: ۳۲۹۸۰
اطلس مناظر طبیعی تالاب بین المللی زریبار تهیه می‌شود
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان از تدوین اطلس سیما و مناظر طبیعی تالاب بین المللی زریبار امسال خبر داد.
اسکان نيوز: فریبا رضایی، مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: با توجه به تنوع بالای فون و فلور تالاب زریبار و ثبت آن در دبیرخانه کنوانسیون رامسر به عنوان بیست و پنجمین تالاب بین المللی در کنار سایر برنامه‌ها و اقدامات مدیریتی و پژوهشی، گزیده‌ای از گونه‌های جانوری و گیاهی شاخص این تالاب و تصاویری از زیبایی‌های آن در مجموعه‌ای تحت عنوان اطلس تالاب زریبار تهیه و تدوین شده است.

رضایی با اشاره به این‌که این اطلس امسال به چاپ می‌رسد، افزود: پناهگاه حیات وحش زریبار با مساحت سه هزار و ۲۹۲ هکتار در فاصله سه کیلومتری شهرستان مریوان واقع شده و علاوه بر ارزش‌های زیست محیطی، از مکان‌های دیدنی و گردشگری استان کردستان محسوب می‌شود.

وی گفت: پناهگاه حیات وحش زریبار برابر مصوبه ۳۰۴ شورای عالی محیط زیست در سال ۸۸ ثبت شد و یکی از منحصربه‌فردترین تالاب‌های آب شیرین منطقه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان اضافه کرد : زریبار دارای حیات وحش بسیار متنوع بوده و محلی برای حضور پرندگان بومی و مهاجر است که بر اساس آخرین آمار ۲۷۸ گونه پرنده در این پناهگاه شناسایی شده است.

رضایی گفت: طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است.

وی افزود: زریبار در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه‌زار‌های نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

رضایی گفت: تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب در کنوانسیون بین المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن از یک دهه پیش آغاز شده بود، پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.

 مهر نوشت، تالاب زریبار در ۱۳ اسفند سال ۹۷ بعنوان بیست و پنجمین تالاب بین المللی کشور در کنوانسیون رامسر با وسعت ۲ هزار و ۴۰۳ هکتار در داخل پناهگاه حیات وحش زریوار قرار گرفته که ۸۵۵ هکتار آن پهنه آبی است به ثبت رسید.