اعطا از بی‌توجهی شهرداری به مرمت خانه «نیما یوشیج» گلایه کرد

دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۰ | کد مطلب: ۳۲۹۴۸
اعطا از بی‌توجهی شهرداری به مرمت خانه «نیما یوشیج» گلایه کرد
سخنگوی شورای شهر تهران از بی‌توجهی شهرداری تهران در مرمت خانه نیما یوشیج انتقاد کرد.
اسکان نيوز: علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران صبح امروز در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با بیان این‌که ۱۳ دی ماه سالروز درگذشت نیما یوشیج  پدر شعر نو ایران و به تعبیری کماندار شعر ایران بود، گفت: سال گذشته به خانه نیما در محله دزاشیب رفتم، خانه متروکی که بعد از سالها کشاکش توسط شهرداری حدود دوسال پیش خریداری و بنا شد که بعنوان محل فرهنگی و تاریخی به مکان عمومی تبدیل شود.

وی با اشاره به سابقه تاریخی این خانه گفت:  در سال ۱۳۲۸ نیما این قطعه زمین را خریداری می‌کند و خانه‌ای می‌سازد و در سال ۳۱ هم جلال آل احمد در حوالی همین خانه، قطعه زمینی می‌خرد و همسایه نیما می‌شود که بعدها این دو خانه عملا محفل شاعران و نویسندگان می‌شود.

وی بیان کرد: شهرداری تهران این خانه را خریداری کرده و در سال ۸۰ درفهرست آثار ملی به ثبت می‌رسد و مالکان شکایت می‌کنند و خانه را از ثبت خارج می‌کنند اما مجددا در سال ۹۶ این خانه به ثبت ملی می‌رسد.

وی گفت: بالاخره تملک این خانه بعد از سال‌ها کش‌مکش در این دوره انجام شده و مناسب بود که  بهره‌برداری از این خانه هم در این دوره انجام می‌شد اما علی‌رغم وعده‌های مختلف این مهم محقق نشده است.

اعطا با بیان این‌که از آن‌جایی که شهرداری مالک این بناست مناسب خواهد بود که مسیر بین خانه نیما و جلال را گذر ادبیات معاصر هم نامید، افزود: در سال جاری در ردیف‌های داخلی بودجه سازمان زیباسازی ردیفی برای این خانه اختصاص داده شده اما مصاحبه ها را که مرور میکردم دیدم،مسئولان مربوطه  یک بار در ۲۱ آبان سال ۹۸ اعلام کردند که این خانه به بهره‌برداری می‌رسد که نشد، اوایل آبان گفتند به دلیل تداخل کاری این اتفاق رخ نداده و به زودی کار انجام می‌شود، در ۱۷ اردیبهشت گفتند در سه ماه آینده مرمت و بهره‌برداری انجام می‌شود که نشد و بعد از آن نیز در آستانه سالروز نیما گفته شد تا پایان دوره پنجم انجام می‌شود که بررسی من نشان داد این مهم تا آن زمان هم محقق نمی‌شود و تنها اقداماتی در جهت مرمت اضطراری ممکن است رخ دهد. بنابراین درخواست می‌شود شهرداری اجازه ندهد موارد به این سادگی که اثبات‌کننده رویکرد فرهنگی این دوره مدیریت شهری است، آن‌قدر مورد بی‌توجهی قرار گرفته و بی‌تفاوت باشد.

وی در تذکر دیگر خود با موضوع جذب دستیاران مدیران شهری، گفت: در حال حاضر برنامه وسیعی برای جذب دستیاران مدیران شهرداری، از طریق معاونت منابع انسانی در جریان است و به گمان من اگر از برخی ایرادات و اشکالات صرف نظر کنیم، مجموعا اقدام خوب و مثبتی بوده است. 

به گفته وی، در شرایطی که به ده‌ها دلیل منطقی یا خودساخته، تزریق خون تازه نیروی انسانی به رگ‌های مدیریت شهری جز در معدود مواردی که مدیران ارشد شهرداری شخصا اراده کرده‌اند میسر نبوده، این کار می‌تواند جوانان شایسته‌ای را به مجموعه مدیریت شهری وارد کند و به رویکردهای جدیدی که تهران امروز نیاز دارد، کمک کند.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: اما من می‌خواهم یک نگرانی را مطرح کنم که طرح آن ناشی از احساس مسئولیت نسبت به تحقق عدالت اجتماعی است.ما عهد کرده‌ایم به عدالت رفتار کنیم. عهد کرده‌ایم منافع عمومی شهر و شهروندان را بر هر منفعت دیگری مقدم بدانیم. 

اعطا با بیان این‌که تذکر عنوان شده صرفا طرح یک نگرانی است، تصریح کرد: لیست برگزیدگان به دستم رسید و نگاهی انداختم، در یک نگاه اجمالی در لیست کسانی که به این مرحله از آزمون رسیده‌اند، گویا از فرزندان و بستگان مدیران ارشد شهرداری که منصوب همین دوره نیز هستند، به چشم می‌خورد. ممکن است بگویید آزمون ما یک آزمون فراگیر و عمومی و رسمی و ...بوده است. از نظر من همین مورد هم قابل بحث است.

ایسنا نوشت، سخنگوی شورای شهر تهران با بیان این‌که ممکن است این افراد بسیار شایسته نیز باشند، اضافه کرد: شاید هم مشمول اصول آقازادگی و ژن خوب هم باشند. من با شناختی که از دکتر مظاهریان دارم، اطمینان دارم توجه کافی خواهند داشت. حتماً ما نیز بررسی و نتیجه این آزمون را دنبال خواهیم کرد تا به عدالت رفتار شود، حق و حقوقی ضایع نشود و شایسته‌گزینی قربانی خویش‌گزینی نشود.