تاکید رئیس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور به معاون وزیر راه و رییس شورایعالی شهرسازی و معماری:

مکان پروژه تله کابین کبودوال از جنگل‌های ثبت جهانی خارج شود

شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۸ | کد مطلب: ۳۲۹۱۷
مکان پروژه تله کابین کبودوال از جنگل‌های ثبت جهانی خارج شود
مسعود منصور رییس سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری کشور طی نامه ای تکلیف کرد مکان پروزه تله کابین کبودوال از جنگل های ثبت جهانی خارج و به نقطه ای دیگر منتقل شود.
اسکان نيوز-الهه موسوی: مسعود منصور در نامه ای خطاب به فرزانه صادق مالواجرد معاون وزیر راه وشهرسازی و  دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری نوشت:" موضوع بارگذاری پروژه تله کابین کبودوال علی آبادکتول به استحضار می رساند پیرو جلسه و پیشنهاد مشترک این سازمان و وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، مقرر شد کارفرمای پروژه ضمن هماهنگی با مشاور طرح، گزینه ای خارج از محدوده ثبت شده جنگل های هیرکانی را مکان یابی و جهت طی فرایند قانونی اعلام نمایند."

پروژه تله کابین کبودوال که حدود یک دهه در استان گلستان مطرح شده از همان ابتدا با مخالفت بدنه کارشناسی سازمان های مربوطه از جمله محیط زیست، جنگل ها و منابع طبیعی و همچنین کنشگران این حوزه مواجه شد.

آنها می گفتند جنگل های هیرکانی که طی ۵۰ سال اخیر، ۵۰ درصد کاهش مساحت داشته اند دیگر توان بارگذاری صنایع تخریب کننده ای همچون تله کابین را ندارند.

 از سوی دیگر جنگل های چندمیلیون ساله هیرکانی که در تمام نقاط کره زمین در عصر یخبندان از بین رفتند و تنها در ایران باقی ماندند خود بهترین جاذبه توریستی هستند و برای جذب گردشگر نیازی به آراستن و پیراستن با فلز و کابین و بتون و یا هیچ ابزار دیگری ندارند و اگر قرار است گردشگران را به سوی این جنگل های منحصربه فرد گسیل کنیم تنها از راه حفظ این میراث طبیعی ممکن است نه برهم زدن تعادل اکولوژیک انها و نابودی شان.

پس از ثبت جهانی جنگل های هیرکانی که بخش هایی از آنها در شرق گلستان و محل کنونی جاگذاری تله کابین قرار داشت مخالفت با این پروژه جدی تر شد و حتی جمع کثیری از شهروندان علی آبادی نیز با آن مخالفت کردند و به "کمپین مخالفت با تله کابین کبودوال در جنگل های هیرکانی" پیوستند.

با این همه اما متقاضیان با لابی و فشارهای مختلف بر سازمان ها و مدیران متولی، و با این وعده غیرعملی که "در حین اجرای پروژه، درختی قطع نمی کنیم"  توانستند موافقت های مسوولان شهرستان را جلب کنند.

دستور اخیر مسعود منصور از این منظر دارای اهمیت است که علیرغم تمام فشارها و لابی های صورت گرفته طی یک دهه برای جانمایی این صنعت مخرب جنگل، توانسته بر مبنای کارشناسی و با رویکرد حفاظتی و در راستای حفظ جنگل های هیرکانی طی نامه ای به معاون وزیر راه و دبیر شورایعالی شهرسازی ومعماری اعلام شود.


خط قرمز ، مسیر تله کابین کبودوال از ایستگاه مبدا به مقصد  خط آبی، محدوده ثبت جنگل های هیرکانی کبودوال گلستان

این دستور می تواند فصل الخطاب تلاش ها برای تخریب و خروج متراکم ترین جنگل های هیرکانی البرز شرقی از لیست یونسکو شده و جنگل های ارزشمند منطقه را برای همیشه از  خطر جنگلخواری، زمین خواری، کوهخواری، ویلاسازی و انواع تخریب هایی که ورود بیش از اندازه انسان به جنگل دربر دارد، محافظت کند.