توقف عملیات غیر مجاز۲ شرکت در عرصه باستانی ارجان بهبهان

شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۳ | کد مطلب: ۳۲۹۱۲
توقف عملیات غیر مجاز۲ شرکت در عرصه باستانی ارجان بهبهان
مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی ارجان و چگاسفلی بهبهان گفت: عملیات تعرض به عرصه محوطه باستانی ارجان که توسط ۲ شرکت در حال انجام بود متوقف شد.
اسکان نيوز: احسان شیخ‌بارانی، مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی ارجان و چگاسفلی بهبهان اظهار کرد: عرصه شهر باستانی ارجان ۴۰۰ هکتار است که کارخانه سیمان بهبهان و شرکت بهره‌برداری آبیاری مارون در محدوده این عرصه قرار گرفته‌اند.

وی در خصوص دلیل و چگونگی قرار گرفتن این کارخانه و شرکت در عرصه یک محوطه باستانی توضیح داد: کارخانه سیمان بهبهان و شرکت بهره‌برداری آبیاری مارون پیش از انقلاب در این مکان احداث شده‌اند و در آن زمان عرصه و حریم شهر باستانی ارجان تعیین نشده بود از همین‌ رو منع قانونی برای ساخت‌ و ساز در محل وجود نداشت.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی ارجان و چگاسفلی در ادامه تصریح کرد: باتوجه به این ‌که کارخانه سیمان و شرکت بهره‌برداری آبیاری مارون در عرصه ارجان واقع شده‌اند، دامنه فعالیت‌های این کارخانه و شرکت به منظور برداشت معدن مخلوط کوهی و تسطیح زمین، در عرصه ارجان است که بر همین اساس چند مدت پیش آن‌ها استعلامی برای این موضوع از میراث فرهنگی گرفتند که جواب منفی به آن‌ها دادیم و طی سلسله مراتبی پاسخ استعلام را به اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بهبهان ارجاع دادیم و این اداره نیز آن را به اداره‌کل استان فرستاد و بر این اساس پاسخ استعلام به طور کل منفی اعلام شد.

وی افزود: باوجود این، کارخانه سیمان بهبهان در محل ممنوع به فعالیت غیرمجاز اقدام کرد و علاوه بر این، شرکت بهره‌برداری آبیاری مارون نیز درشمال شرق محوطه ارجان در نزدیکی بنای تاریخی روشمهر، عملیات تسطیح را آغاز کردند که خوشبختانه این اقدامات غیرمجاز با اقدام به موقع عوامل پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان بهبهان و همکاری آن‌ها با نیروهای پایگاه میراث‌فرهنگی ارجان و چگاسفلی متوقف شد.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی ارجان و چگاسفلی تأکید کرد: انتظار ما از مسئولان شهرستان بهبهان اعم از فرماندار و بخشدار و مدیران عامل شرکت‌های بهره‌برداری آبیاری مارون و سیمان بهبهان این است که توجه خاصی به عرصه شهر باستانی ارجان داشته باشند و پیش از هرگونه فعالیتی استعلام و مجوز باستان‌شناسی را از پایگاه ارجان و چگاسفلی دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: این تعرض به عرصه محوطه باستانی ارجان درحالی رخ داده است که چهار ماه پیش نشستی تحت عنوان «شورای حل اختلاف» را با حضور مدیران عامل شرکت‌های سیمان بهبهان و بهره‌برداری آبیاری مارون در فرمانداری شهرستان بهبهان برگزار کرده بودیم.

شیخ‌بارانی افزود: هدف این نشست که نمایندگانی از اداره جهاد کشاورزی و منابع‌طبیعی هم در آن حضور داشتند، حل اختلاف میان این شرکت‌ها و میراث‌فرهنگی درخصوص فعالیت‌های این ۲ شرکت در عرصه ارجان بود که در این راستا به توافقاتی هم دست پیدا کردیم که متاسفانه برخلاف توافقاتی که داشتیم و علی‌رغم ارائه پاسخ منفی به استعلامات باستان‌شناسی، ۲ شرکت پیش‌گفته به فعالیت غیرمجاز در عرصه ارجان اقدام کردند که با همکاری پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی بهبهان، این پروژه‌ها را متوقف کردیم.

محوطه باستانی ارجان در کنار رودخانه مارون در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بهبهان واقع است. وسعت این محوطه باستانی که با شماره ثبت ۴۴ جزو نخستین محوطه‌های ثبت‌شده در استان محسوب می‌شود، حدود ۵۰۰ هکتار است. در اولین مطالعات پیرامون شهر قدیم ارجان، قدمت این شهر به دوره ساسانیان (۲۲۴- ۶۵۲ میلادی) نسبت داده شده ولی در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در نزدیکی این محوطه باستانی، آثار یک آرامگاه متعلق به حدود هزاره دوم قبل از میلاد و به دوره ایلامی کشف شد که باب جدیدی در باستانشناسی این محوطه تاریخی گشود.

به گزارش  روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان،  در یکی دیگر از کاوش انجام‌شده در محوطه ارجان  هیات کاوش باستان‌شناسی موفق شدند مسجدی مدفون‌شده متعلق به اوایل دوره اسلامی که در متون و اسناد تاریخی از آن به عنوان مسجد ارجان یاد شده است را از دل خاک بیرون آورند.