رئیس انستیتو پاستور: خرید واکسن فایزر عاقلانه نیست، واکسن از کواکس خریدیم

چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۰ | کد مطلب: ۳۲۸۷۹
رئیس انستیتو پاستور: خرید واکسن فایزر عاقلانه نیست، واکسن از کواکس خریدیم
رئیس انستیتو پاستور می‌گوید خرید واکسن فایزر عاقلانه نیست و واکسنی از مجموعه "کواکس" خریداری شده و به زودی وارد کشور خواهد شد.

علیرضا بیگلری در گفتگو با برنامه تهران کلینیک رادیو تهران گفته کواکس مجموعه ای از 18 شرکت جهانی ساخت واکسن کرونا و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است.

او درباره واکسن فایزر گفته امکان نگهداری واکسن فایزر و استفاده از آن برای هشتاد میلیون نفر میسر است ولی بهتر است وارد این فاز نشویم چون سرمایه گذاری عظیمی می خواهد.برای کشوری مثل ایران که وسعت و نقاط دورافتاده بسیار دارد با صرف نظر از عوارض و قیمت فایزر ، انتخاب عاقلانه آن است از واکسن دیگری استفاده شود. فایزر باید در دمای هشتاد درجه زیر صفر نگداری شود. به همین دلیل واکسن های کواکس بهترین انتخاب در نگهداری و زیرساخت و عوارض ناشی از آن است.

بیگلری درباره تولید واکنس تولید داخل گفت: فاز یک کارآزمایی بالینی با نظارت انستیتیو پاستور درکشور انجام شده است و فاز دوم هم در حال انجام است و پس از آنکه تحلیل نتایج فاز دو انجام شد، فاز سوم که بی خطرترین فاز است بر روی حدود پنجاه هزار نفر بین ماه های بهمن و اسفند توسط مجموعه انجام خواهد شد.