کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

طرح تحقیق و تفحص از شهرداری در مجلس؛ فرار به جلوی مدیران گذشته شهرداری تهران

9 دی 1399 ساعت 22:37 | کد مطلب:32858

شهردار تهران هفته گذشته از بازپس‌گیری املاک شهرداری از برخی مدیران رییس مجلس خبر داده بود و حالا در مجلس طرح تحقیق و تفحص از شهرداری کلید خورده آن هم برای عملکرد مدیران فعلی شهری در حوزه آلودگی هوا.


به گزارش اسکان نیوز، در حالی که طرح تحقیق و تفحص از مدیریت سابق شهری در مجلس گذشته به سرانجام نرسید، امروز کمال علیپور، نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از آغاز طرح تحقیق و تفحص از دوره فعلی شهرداری تهران خبر داد و گفته است  وضعیت در شهرداری تهران خوب نیست.

او به خبرگزاری فارس گفته این کار در چند بند آغاز شده است.

این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه تعدادی از نمایندگان طرح تحقیق و تفحص را امضا کرده اند، گفت: منتظریم تا اعلام وصول شود.

به گفته او یکی از موضوعات تحقیق و تفحص هدر رفت سرمایه اجتماعی در دوره فعلی مدیریت شهری تهران  و  اجرای ناقص برنامه 5 ساله است.

به گفته او باید اقدامات صورت گرفته در بحث زیر ساخت مورد بررسی قرار گیرد و همچنین شهرداری باید اعلام کند چه اقداماتی برای کاهش آلودگی هوا انجام داده است زیرا روز به روز وضعیت آلودگی هوا بدتر می شود و سلامت شهروندان به خطر افتاده است. همچنین شهرداری باید در خصوص پروژه ها نیز پاسخگو باشد.

اعضای شورای شهر تهران نیز  از این حرکت مجلس استقبال کرده و درخواست کرده اند این تحقیق و تفحص به این دوره از مدیریت شهری ختم نشود.

 محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در این باره به اسکان نیوز گفت: خبر ارائه طرح تحقیق و تفحص از عملکرد مدیریت شهری دوره‌ پنجم که امروز  در برخی از رسانه‌ها منتشر شد، قطعا مورد استقبال  شورای شهر تهران و شهرداری تهران قرار خواهد گرفت.

او تصریح کرد: اتفاقا ارائه‌ چنین طرح‌هایی که جزو اختیارات قانونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صیانت و حفاظت از حقوق عمومی و حقوق شهروندی و در راستای الزام نهادهای دولتی و نهادهای عمومی مثل شهرداری‌ها به اجرای برنامه‌های توسعه‌‌محور است، فرصت بسیار خوبی برای مجلس است.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: در جلسه‌ای که امروز با اعضای شورای اسلامی شهر تهران داشتیم، همه اعضا از این طرح استقبال کردند. ما این اتفاق را به فال نیک می‌گیریم و برای مشارکت در اجرای همه‌ مباحث مطرح شده (اعم از آلودگی هوا، بحث سرمایه‌ اجتماعی‌ و اجرای برنامه‌های پنج ساله و حتی فراتر از این موضوعات، درخصوص عملکرد شورا و شهرداری در بحث واگذاری و بهره‌برداری از املاک، صیانت و حفاظت از باغات شهر تهران، عملکرد کمیسیون ماده ۵، تصمیمات اتخاذشده در زمینه طرح تفصیلی و طرح جامع شهر تهران و تحقق انضباط مالی‌ در شهرداری تهران) اعلام آمادگی می‌کنیم.

سالاری تاکید کرد:  منتظریم تا کارگروه‌های تخصصی و کارشناسی این طرح به فوریت ایجاد شود تا بتوانیم با همکاری کامل و جامع نسبت به پیشبرد اهداف نمایندگان مجلس شورای اسلامی در زمینه بهبود وضعیت شهرداری پایتخت همراهی و همکاری کنیم.

او متذکر شد اعتقاد داریم که به‌عنوان نمایندگان پارلمان محلی، فراتر از موضوعات جناحی و سیاسی، می‌بایستی با هر ورود، کنشگری و تصمیمی که حقوق عمومی مردم و شهروندان شهر را تامین می‌کند، همراه باشیم.

سالاری گفت: در این راستا حاضریم مستندات و مدارک کاملی که طی این دوره توسط همکاران ما احصاء و شناسایی شده است، در اختیار کارشناسان قرار بدهیم.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی و طراحان این طرح تقاضا می‌کنم که در راستای جلسات و نشست‌های هیات‌ رئیسه‌ شورای شهر با هیات‌رئیسه‌ مجلس شورای اسلامی درخصوص ضرورت برقراری تعاملات مبتنی‌بر یک سازوکار درست، بتوانند به‌سرعت کارگروه‌ها را تشکیل دهند تا بتوانیم ضمن بررسی مسائل و مشکلات شهر در حوزه‌ بین‌بخشی و فرابخشی، زمینه‌های آغاز طرح تحقیق و تفحص را هم فراهم کنیم.

او بیان کرد: ما به‌عنوان جریان اصلاح‌طلب همواره اعلام کرده‌ایم آنجا که یک حرکت درست و مثبت با موضوع حقوق عمومی شروع می‌شود، بایستی فراتر از سیاست به آن نگاه کنیم و قطعا شهردار تهران و مجموعه‌ همکارانش هم آمادگی دارند که همراهی لازم را داشته باشند و بتوان از این ظرفیت و فرصت برای طرح مشکلات و چالش‌های شهر و شهرداری در شهر تهران در گذشته و حال، بهره‌برداری کرد و به بهترین راهکارها دست یافت.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/32858/طرح-تحقیق-تفحص-شهرداری-مجلس-فرار-جلوی-مدیران-گذشته-تهران

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com