معنای نامه امروز حسن روحانی به باقر قالیباف چیست؟ کمربندها را ببندید...

سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۴ | کد مطلب: ۳۲۸۵۱
معنای نامه امروز حسن روحانی به باقر قالیباف چیست؟ کمربندها را ببندید...
 حسن‌روحانی درباره شیوه اصلاح بودجه به باقر قالیباف این نامه را زده و راه‌های جبران ناهم‌ترازی بودجه را آورده است.

روحانی گفته با نامه رهبرانقلاب درباره اصلاح بودجه بابت نقش صندوق‌توسعه ملی، بودجه ۹۳هزارمیلیاردتومان ناهم‌تراز می‌شد که دولت از این دوجا آن را جبران می‌کند:

۵۳هزارمیلیاردتومان از محل فروش اوراق قرضه و؛
۴۰هزارمیلیاردتومان از صرفه‌جویی در بودجه.

 اما چرا چنین شد؟ بنابر قانون ششم توسعه در سال ۱۴۰۰، ۳۸درصد از درآمدهای نفتی مملکت باید به حساب صندوق‌توسعه‌ملی واریز شود.

اما روحانی درخواست کرده‌بود در بودجه سال ۱۴۰۰، با توجه به تحریم‌نفتی و کسری بودجه شدید دولت، این سهم ۳۸درصدی به ۲۰درصد کاهش پیدا کند- یعنی ۱۸درصد بیش‌‌تر از درآمدهای‌نفتی، برابر با ۷۵هزارمیلیاردتومان، به دولت داده‌ شود.

 رهبرانقلاب با این درخواست موافقت کرده‌اند اما دو شرط گذاشته‌اند:

 شرط یکم اگر فروش نفت خام و میعانات گازی از یک‌میلیون‌بشکه در روز فراتر رفت، سهم صندوق‌توسعه از این مازاد بر میلیون‌ بشکه نفت، همان ۳۸ درصد باشد و قسط‌های وام‌هایی که دولت از این صندوق گرفته و سررسیدشان فرارسیده از همین تولید نفت بیش‌از یک‌میلیون بشکه پرداخت شود؛

 و در شرط دوم؛ رهبرانقلاب دستور داده‌اند همه مصارفی دیگری که امسال از صندوق توسعه ملی تامین شده، در بودجه سال ۱۴۰۰ باید از محل منابع بودجه عمومی تامین شوند برداشت از صندوق توسعه ملی برای این مصارف دیگر مجاز نیست.

دولت روحانی پیش‌بینی کرده برای این مصارف تقریبا دومیلیارد و ۳۰۰میلیون یورو؛ یعنی تقریبا بیش‌از ۲.۵میلیارددلار یا ۵۰هزارمیلیاردتومان از صندوق‌توسعه‌ملی بردارد که پرید و حالا با این دو راهی که امروز روشن کرده می‌خواهد آن را جبران کند.

کمربندها را به‌اندازه ۴۰هزارمیلیاردتومان صرفه‌جویی تازه دولت برای سال‌‌ آینده باید سفت‌تر بست.