۲۰۰۰ طلاق با مدت ازدواج زیر یکسال در سه ماهه اول سال ثبت شد

سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۸ | کد مطلب: ۳۲۸۴۱
۲۰۰۰ طلاق با مدت ازدواج زیر یکسال در سه ماهه اول سال ثبت شد
بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، در حالی در سه ماهه بهار سال جاری ۲۱۹۸ طلاق به ثبت رسیده است که طول مدت ازدواج این طلاق‌ها کمتر از یک سال بوده است. این در حالیست که برای ازدواج‌های یک تا پنج ساله نیز ۹۹۸۲ طلاق در همین بازه زمانی به ثبت رسیده است.

آزیتا کشاورز، هیئت علمی دانشگاه و مدیر تیم تخصصی خیانت و طلاق انجمن ازدواج و خانواده در گفتگو با ایسنا به عوامل موثر در طلاق زوجین پرداخته و گفته: از جمله این عوامل، ازدواج افراد زیر ۱۸ سال است که گاهی به دلیل ازدواج زود هنگام به طلاق می‌انجامد.

او افزوده " حتی بعضی اوقات ازدواج مجدد افراد پس از طلاق نیز به طلاق مجدد ختم می‌شود چراکه آن‌ها یادنگرفته‌اند چگونه با سوگ پس از جدایی، خشم، مواجهه با زخم‌های قدیمی از ازدواج گذشته، کنار بیایند از این رو شکست‌های بهبود نیافته ازدواج قبلی را در رابطه بعدی تکرار می‌کنند. در چنین شرایطی دریافت مشاوره پس از جدایی و پیش از ازدواج مجدد به شدت توصیه می‌شود."

به گفته این روانشناس، اختلاف در الگو‌های باوری زوجین، اختلاف در سلیقه و ارزش‌ها، بیکاری، سطح توان اقتصادی زوجین و ناتوانی در تحقق خواسته‌ها، اختلاف در سطح تحصیلات، طلاق والدین ـ مطابق با پژوهش‌ها فرزندانی که والدین آن‌ها طلاق گرفته‌اند مستعد این هستند که در رابطه خودشان نیز با طلاق مواجه شوند چراکه مهارت حل مسئله را نیاموخته‌اند ـ و خیانت، ناسازگاری و اختلالات جنسی، اختلالات روانی واختلالات شخصیتی و... از جمله عمده دلایل طلاق زوجین است.