دفاع وزیر اقتصاد از واگذاری پر ابهام نیشکر هفت تپه | مجلس قانع نشد

سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۵ | کد مطلب: ۳۲۸۳۲
دفاع وزیر اقتصاد از واگذاری پر ابهام نیشکر هفت تپه | مجلس قانع نشد
نمایندگان مجلس از پاسخ‌های فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد درباره واگذاری هفت تپه قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند.
موضوع پرسش نمایندگان واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خوزستان و چرایی عدول از مقررات و شفاف نبودن این خصوصی‌سازی بود.

 دژپسند، وزیر اقتصاد، از قانونی بودن روند واگذاری کارخانه نیشکر هفت‌تپه به مالکان خصوصی کنونی‌اش در مجلس دفاع کرد اما مجلس از دفاع او قانع نشد و یک‌ کارت زرد از نمایندگان مجلس گرفت.

 کارگران نیشکر هفت‌تپه که به قانونی‌بودن واگذاری، شیوه اداره کارخانه از سوی مالکان خصوصی کارخانه و اوضاع معیشتی‌شان اعتراض دارند، خواهان خلع‌ید از مالکان خصوصی‌اند.

مالکان خصوصی این کارخانه در حال حاضر بابت فساد مالی و ارزی، در دادگاه یا زندان به‌سر می‌برند.

 سازمان‌بازرسی‌کل کشور هم اخیرا اعلام کرد قرارداد واگذاری این کارخانه به‌سبب تخلف‌ها در واگذاری باید فسخ شود اما تصمیم‌گیری درباره بازپس‌گیری کارخانه به هیات‌داوری سازمان‌خصوصی‌سازی سپرده‌شده.

پیش از این نیز، دیوان‌ محاسبات اعلام کرده بود که واگذاری شرکت هفت تپه با "انحراف" و "بدعهدی" صورت گرفته و قرارداد باید فسخ شود. پرونده امر اما به دلیل خودداری سازمان خصوصی سازی از لغو واگذاری، به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع شد.

شرکت نیشکر هفت تپه تا سال ۱۳۹۴ در تملک دولت بود و در یک مناقصه بحث‌برانگیز به دو جوان ۲۸ و ۳۱ ساله واگذار شد. مهرداد رستمی و امید اسدبیگی، ۲۴هزار هکتار زمین را با وعده احیای آن و ایجاد ۲۰ هزار شغل جدید در منطقه خریدند.

امید اسدبیگی،  کارفرمای خصوصی هفت‌تپه ، متهم ردیف اول یک پرونده اختلاس ارزی میلیارد دلاری است. رسیدگی به این پرونده از مرداد سال ۹۹ آغاز شده و اسدبیگی در آن به "اخلال در نظام ارزی و پولی کشور" و "پرداخت رشوه به مقامات دولتی" متهم است.