نقشه جدید جمهوری‌خواهان برای پایان رویای برگشت آمریکا به برجام

چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۹ | کد مطلب: ۳۲۶۹۹
نقشه جدید جمهوری‌خواهان برای پایان رویای برگشت آمریکا به برجام
تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا از ترامپ و پمپئو خواست جلوی بازگشت بایدن به برجام را بگیرند. کروز به ترامپ و پمپئو پیشنهاد کرد توافق اقلیمی پاریس و برجام را به عنوان یک "معاهده" به سنا ارجاع دهند.

تد کروز سناتور پرنفوذ جمهوری‌خواه و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز سه‌شنبه دوم دی‌ماه (۲۲ دسامبر) متن نامه‌ای را در وبسایت خود خطاب به دونالد ترامپ، رئیس جمهور و مایک پمپئو، وزیر خارجه ‌آمریکا در ارتباط با مسدود کردن بازگشت جو بایدن، رئيس‌ جمهور منتخب این کشور به برجام منتشر کرد.

کروز در این نامه به ترامپ و پمپئو پیشنهاد کرد توافقنامه اقلیمی پاریس و همچنین توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را برای مسدود کردن مسیر بازگشت جو بایدن به برجام به عنوان یک معاهده به سنا ارجاع دهند.

این سناتور عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا توافق اقلیمی پاریس و برجام را "فاجعه‌بار" توصیف کرده و به ترامپ و پمپئو توصیه کرده است که جلوی بازگشت بایدن به برجام را پیش از آمدن بایدن به کاخ سفید سد کنند.

کروز در توییتی که فرستاده از برجام به عنوان "توافق اوباما - بایدن" یاد کرده است.

کروز بر این باور است که اگر توافقنامه اقلیمی پاریس و برجام به عنوان معاهده به سنا فرستاده شوند نمایندگان سنا با آن مخالفت خواهند کرد و با رد کردن این دو توافق راه بازگشت بایدن به این دو بسته خواهد شد.   

این سناتور جمهوری‌خواه در نامه خود توضیح داده است که برجام و توافق اقلیمی پاریس جزو معاهده‌های رسمی به حساب می‌آیند و مشمول اصل دوم قانون اساسی می‌شوند که طبق این اصل، آمریکا برای پیوستن به این معاهده‌ها نیاز به دو سوم آرای نمایندگان سنا خواهد داشت.

تد کروز معتقد است برجام و توافق اقلیمی پاریس رای دو سوم نمایندگان سنا را نخواهند آورد و پیوستن آمریکا به برجام و توافق پاریس عملا ناممکن خواهد بود و دولت بعدی آمریکا بدون داشتن رای سنا به این توافقنامه‌ها نمی‌تواند بازگردد. 

نامه این سناتور جمهوری‌خواه روز سه‌شنبه در وبسایتش انتشار یافت و هنوز دونالد ترامپ، مایک پمپئو و همچنین جو بایدن واکنشی به آن نشان نداده‌اند.

گفتنی است؛ دولت اوباما برجام را یک توافق سیاسی غیرالزام‌آور می‌دانست که به تصویب سنا نیاز نداشت اما اگر الان سنا درخواست بدل‌شدن برجام به یک پیمان رسمی را رد کند، دیگر حتی دولت آمریکا نمی‌تواند دوباره آن را مثل یک توافق‌نامه اجرا کند.