سلامت کامل بنا اصلی حوضخانه‌های مهاباد

سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۵ | کد مطلب: ۳۲۶۶۳
سلامت کامل بنا اصلی حوضخانه‌های مهاباد
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی از سلامت حوضخانه‌های مهاباد خبر داد و اظهار کرد: هیچ مشکل و تخریبی در بناهای اصلی حوضخانه‌های مهاباد وجود ندارد.
اسکان نيوز: جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی با اشاره به این‌که در شهرستان مهاباد سه حوضخانه شاه درویش، رستم بیگ و عباس آقا وجود دارد، افزود: این حوضخانه‌های تاریخی به عنوان نماد مذهبی مهاباد ثبت ملی شده‌اند. 

وی با اشاره به این‌که کارهای حفاظتی و مرمتی ضروری این حوضخانه‌ها طی سال‌های گذشته با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیون تومان شامل سبک‌سازی، عایق کاری انجام شده است، تصریح کرد: بنای اصلی حوضخانه هیچ مشکلی ندارند و تحت نظارت کامل میراث فرهنگی استان قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ادامه داد:  ساماندهی فضا پیرامونی این حوضخانه ها شامل محوطه‌‍سازی فضا بیرونی، اصلاح حصارکشی و دیوارهای پیرامونی نیازمند تامین اعتبار است در صورتی که اعتبار مربوطه تامین شود به عنوان نمادهای مذهبی مهاباد ساماندهی می‌شوند.

وی اظهار کرد: میزان برآورد برای ساماندهی فضاهای پیرامونی این سه حوضخانه در حدود ۲۰۰ میلیون تومان است.

ایسنا نوشت: جباری خاطرنشان کرد: طی سال‌های قبل برخی متولیان این حوضخانه ها اقدام به انجام برخی تعمیرات غیراصولی و بدون هماهنگی با میراث فرهنگی کرده بودند که بلافاصله میراث استان وارد عمل شد و از این اقدام جلوگیری کرد.