بازگشت ۴۹ قطعه آجر لعاب‌دار ۲۸۰۰ساله از سوئیس به ایران

يکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۳ | کد مطلب: ۳۲۶۳۱
بازگشت ۴۹ قطعه آجر لعاب‌دار ۲۸۰۰ساله از سوئیس به ایران
وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی از بازگشت مجموعه‌ای از آجرهای لعاب‌دار منسوب به قلایچی بوکان متعلق به سده هفتم و هشتم پیش از میلاد از کشور سوئیس به ایران خبر داد.
اسکان نيوز:‌ علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی گفت: ۴۹ قطعه از آجرهای لعاب‌دار منسوب به قلایچی بوکان که در اوایل انقلاب به‌شکل غیرمجاز از کشور خارج شده بود، پس از پیگیری‌های چند ساله معاونت میراث‌فرهنگی، اداره‌کل حقوقی و امور بین‌الملل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و دستگاه دیپلماسی کشور از اروپا به ایران بازگردانده شد.

او افزود: در سال ۱۳۹۱ پس از وصول خبری مبنی بر در اختیار داشتن تعداد ۴۹ قطعه آجر لعاب‌دار متعلق به تپه قلایچی بوکان توسط خانواده‌ای ایرانی ساکن سوئیس و تمایل آن‌ها برای فروش، معاونت میراث‌فرهنگی، اداره‌کل موزه‌ها و اداره‌کل حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نسبت به تشکیل پرونده استرداد آجرهای لعاب‌دار قلایچی با ادله کارشناسی و طرح دعوی در مراجع ذی‌صلاح بین‌المللی به کشور اقدام کرد و سرانجام با همکاری دیپلماسی کشور در اروپا این مجموعه پس از سال‌ها پیگیری به کشور بازگشت.

مهر نوشت، وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی تصریح کرد: بی‌شک این اتفاق مهم مرهون همکاری‌های دادستانی کل کشور سوئیس، دفتر فدرال فرهنگ سوئیس، سفارت ایران در سوئیس، سفارت سوئیس در تهران، معاونت حقوقی وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، معاونت میراث‌فرهنگی و بخش حقوقی و بین‌الملل وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی و موزه ملی ایران است. بی‌شک در شرایطی مناسب، نمایشگاهی از این آثار در موزه ملی ایران برگزار خواهد شد.