رهبر انقلاب برداشت از صندوق توسعه ملی را به 'اصلاح بودجه ۱۴۰۰' مشروط کرد

سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۱ | کد مطلب: ۳۲۵۱۸
خبرگزاری مهر با درج تصویر نامه دفتر رهبر انقلاب، به حسن روحانی، از دستور به تغییراتی در بودجه خبر داده است.

به گزارش این خبرگزاری، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته است که رهبری برای برداشت دولت از صندوق توسعه ملی به نحوی که در لایحه بودجه آمده است شرایطی را مقرر کرده است.

به گفته زنگنه، از آنجا که طبق قانون سهم شرکت ملی نفت ایران از صندوق توسعه ملی محدود به ۲۰ درصد است، در صورتیکه برداشتی بیش از این در لایحه بودجه پیش بینی شده باشد، باید از رهبری کسب تکلیف شود زیرا منابع صندوق توسعه ملی در حوزه اختیارات او است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفته است که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ رل که دولت اخیرا به مجلس داد، علاوه بر ۲۰درصد سهم شرکت ملی نفت، برداشت مبلغ 75 هزار میلیارد تومان - معادل ۱۸ درصد دیگر پیش بینی شده و حسن روحانی در نامه ای به رهبر انقلاب، از او کسب تکلیف کرده است.

به گفته او، رهبری برداشت مازاد بر ۲۰ درصد و تا سقف ۳۸ درصد را منوط به سقف فروش یک میلیون بشکه نفت در روز کرده‌ و درباره مابقی آن هم گفته است که "بیش از ۲۰ درصد برداشت نشود."

آیت الله خامنه ای همچنین مقرر کرده است که مطالبات و تسهیلاتی را که دولت در سال ۹۹ از محل صندوق ذخیره ارزی برداشت کرده، باید بازگرداند.

 رهبر انقلاب همچنین برداشت از صندوق ذخیره ارزی را که در سال ۱۴۰۰ حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ هزار یورو پیش بینی شده را هم ممنوع کرده و گفته است که تامین این مبلغ باید در قالب بودجه صورت گیرد.

زنگنه گفته است که دستورهای رهبر انقلاب براساس تمایل ایشان به "واقعی شدن" ارقام بودجه صادر شده است.