جام ارجان بهبهان نماد کاروان ورزش ایران در المپیک ۲۰۲۱ می‌شود

شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۲ | کد مطلب: ۳۲۳۹۰
جام ارجان بهبهان نماد کاروان ورزش ایران در المپیک ۲۰۲۱ می‌شود
معاون میراث‌فرهنگی خوزستان از انتخاب جام ارجان بهبهان به عنوان نماد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ توکیو ژاپن خبر داد.
اسکان نيوز:  احمدرضا حسینی‌بروجنی، معاون میراث‌ فرهنگی خوزستان گفت: نشست ستاد عالی بازی‌های المپیک و پارالمپیک با محوریت «ستاد فرهنگی المپیک توکیو» به میزبانی وزیر ورزش و جوانان برگزار و شعار، نماد و رنگ کاروان ایران در بازی‌های توکیو بررسی شد.

حسینی‌بروجنی افزود: بر این اساس «ستارگان پارسی» نام کاروان و شعار کاروان «همه برای ایران» برگزیده شد؛ همچنین جام ارجان متعلق به شهر زیبای بهبهان در استان خوزستان نیز به عنوان نماد کاروان و رنگ فیروزه‌ای به عنوان رنگ کاروان اعلام شد.

او در ادامه در توصیف این اثر تاریخی عنوان کرد: جام یا سینی ارجان یکی از شگفت‌انگیزترین و در عین حال بی‌نظیرترین نگاره‌های ورزشی ایران باستان است و از درون مقبره یکی از پادشاهان ایلامی در شهر باستانی ارجان بهبهان به دست آمده است.

معاون میراث‌فرهنگی خوزستان با بیان این‌که جام ارجان که قدمت آن به هزاره چهارم قبل از میلاد می‌رسد، در یکی از مقبره های پادشاهان ایرانی پیدا شده است، گفت: این جام دارای پنج حلقه است که هریک از حلقه‌های آن نمادی از هنر و سنت ایرانی است که ۴۳ سانتیمتر قطر و ۸.۵ میلیمتر ضخامت دارد.

رقابت‌های المپیک قرار بود در سال ۲۰۲۰ به میزبانی توکیو ژاپن برگزار شود که به دلیل شیوع کرونا با یک‌سال تأخیر در سال ۲۰۲۱ در همان مکان برگزار می‌شود.

ایلنا نوشت، ارجان نام باستانی شهرستان بهبهان در استان خوزستان است. این شهر باستانی متعلق به تمدن دوره ایلامی و دوران میانی در ایران و در مرز خوزستان و فارس قرار داشته است. خرابه‌های این شهر در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بهبهان در دو طرف حاشیه رود مارون اطراف قدم‌گاه امام رضا در بهبهان واقع شده‌است.