وضعیت فوق بحرانی در هفت میلیون هکتار اراضی بیابانی کشور

چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۲ | کد مطلب: ۳۲۳۵۴
وضعیت فوق بحرانی در هفت میلیون هکتار اراضی بیابانی کشور
معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به وجود ۳۵ میلیون هکتار عرصه‌های بیابانی در کشور گفت: از این میزان ۱۳ تا ۱۴ میلیون هکتار در وضعیت بحرانی و حدود هفت میلیون هکتار در وضعیت فوق بحرانی قرار دارد که باید به ترتیب اولویت، عرصه‌های فوق بحرانی مهار شود.
اسکان نيوز: مسعود منصور، معاون وزیر جهادکشاورزی در حاشیه بازدید از پروژه‌های آبخیزداری، بیابانزدایی و مرتع‌داری شهرستان بافت و افتتاح پروژه های آبخیزداری زیرمجموعه سد بافت، اظهار کرد: بروز ریزگردها و بیابانی شدن بخشی از عرصه کشور تهدیدی جدی است.

وی در ادامه افزود: اجرا طرح‌های مقابله با بیابان‌ زایی باید استمرار پیدا کند و چنان‌چه سال جاری روی ۱۲۰ هزار هکتار از این عرصه‌ها اقدامات بیابان‌زدایی انجام شود به ‌طور قطع در کاهش ریزگردها تاثیرگذار است.

این مقام مسئول اضافه‌کرد: اکنون در خوزستان بیش از ۳۵۰ هزار هکتار کانون بحرانی با منشا داخلی مهار شده، اما کانون ریزگردها با منشا خارجی نیازمند اقدامات دیپلماسی ایران در دیگر کشورهاست تا این منشاها نیز از مبدا مهار شوند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طبق آمارها ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض فرسایش آبی و ۳۵ میلیون هکتار از خاک کشور در معرض خطر فرسایش بادی قرار دارد. سالیانه ۱۵.۴ تن در هکتار فرسایش آبی و  ۲۱ تن در هکتار فرسایش بادی در قالب ریزگردها و گردو غبار انجام می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: این درحالی است که با عملیات آبخیزداری ۱۵ تن در هکتار فرسایش آبی خاک را به ۹ تن و با عملیات بیابان‌زدایی ۲۱ تن فرسایش آبی را به ۱۵ تن کاهش دادیم.

وی اضافه‌کرد: فرسایش خاک در اثر سیل و باد و همچنین پدیده‌ بیابان‌زایی موجب از بین رفتن خاک می‌شود که همه این‌ها تهدیدی برای امنیت زیستی و امنیت غذایی کشور به شمار می‌رود.

منصور گفت: سه مولفه خاک، آب و پوشش گیاهی بر روی هم تاثیر متقابل دارند و حفظ این سه مولفه در امنیت زیستی، امنیت غذایی و امنیت ملی کشور تاثیرگذار است.

وی افزود: ۱۴ میلیون هکتار جنگل، ۸۰ میلیون هکتار مرتع، ۲ میلیون هکتار اراضی بیشه‌زار و درختچه‌زار و حدود ۳۰ میلیون هکتار اراضی بیابانی در کشور وجود دارد که مدیریت ۸۰ درصد از این عرصه‌ها در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار دارد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار کرد: یکی از عوامل موثر بر فرسایش خاک اجرا عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری است چنانچه تاکنون ۳۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده، اما در این بخش همچنان عقب هستیم.

ایرنا نوشت، وی با بیان این‌که در اجرا عملیات آبخیزداری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی رشد خوبی داشته‌ایم، تصریح کرد: در این زمینه همچنان نیازمند مساعدت هستیم تا در بودجه سال ۱۴۰۰ و در برنامه هفتم توسعه سه میلیون هکتار دیگر عملیات آبخیزداری گسترش یابد.