مرمت شهر تاریخی سیروان ایلام

چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۶ | کد مطلب: ۳۲۳۵۱
مرمت شهر تاریخی سیروان ایلام
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از حفاظت، آماده سازی و مرمت شهر تاریخی سیروان خبر داد.
اسکان نيوز: عبدالمالک شنبه‌زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام اظهار کرد: با اختصاص چهار میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی عملیات حفاظت، آماده سازی و مرمت شهر تاریخی سیروان آغاز می‌شود.

وی اضافه کرد: شهر تاریخی سیروان مربوط به دوره ساسانیان است و در این شهرستان، روستا سراب کلان واقع شده و این اثر در سال ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام ادامه داد: اجرای طرح ساماندهی محوطه تاریخی سیروان، مستندسازی و مستندنگاری محوطه تاریخی، تهیه و نصب تابلو معرفی در مسیرهای منتهی به اثر و ایجاد مبلمان از جمله اقداماتی است که در این محوطه تاریخی انجام می‌شود.

وی افزود: این شهر در دوران شکوه و عظمت خود مرکز ایالت ماسبذان از شهرهای مهم و آباد ایران در دوره ساسانی بوده و وجود پل‌ها، راه‌ها، محوطه‌ها، قلعه‌های فراوان و سکونت‌گاه‌های باستانی در این محوطه گویای اهمیت این شهر است.

مهر نوشت، شنبه‌زاده ادامه داد: محوطه تاریخی سیروان در ۶۰ کیلومتری مرکز استان و ۱۵ کیلومتری شهر لومار قرار دارد که مربوط به دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی است و در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.