واگذاری حمام تاریخی نظام کرمانشاه به بخش خصوصی

پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۱ | کد مطلب: ۳۲۱۷۸
واگذاری حمام تاریخی نظام کرمانشاه به بخش خصوصی
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: فاز نخست مرمت حمام تاریخی نظام به اتمام رسیده و آماده واگذاری به سرمایه‌گذار بخش خصوصی است.
اسکان نيوز: ‍ امید قادری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با اعلام این خبر اظهار کرد: مرمت این بنا ارزشمند در حالی که کاملا مخروبه شده بود، سال ۹۶ از طرف اداره کل میراث فرهنگی در دستور کار قرار گرفت و امسال عملیات مرمتی فاز نخست آن به اتمام رسیده است.

قادری تصریح کرد: عملیات مرمت و ساماندهی این بنا که شامل اجرا طاق‌ها، اجرا دیوارها، مرمت تزیینات آهکبری، خاکبرداری کامل حیاط متصل به حمام واقع در ضلع شمالی، مرمت و کاشیکاری حوض واقع در حیاط ، مرمت و ساماندهی دیوارهای نمای حیاط متصل به حمام و ... بصورت فنی و اصولی انجام گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، افزود: خوشبختانه حجم عملیات مرمتی صورت گرفته در این حمام ۹۰ درصد به اتمام رسیده و تنها ۱۰ درصد از مرمت آن باقی مانده که شامل، کف سازی و اجرای کاشی بدنه داخلی فضای اصلی حمام و محوطه سازی حیاط متصل به حمام می باشد.

وی با اعلام این‌که برای فاز نخست مرمت این بنا ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده، اظهار کرد: در خصوص مرمت نهایی یک صورت وضعیت تهیه و ۱۰ درصد باقیمانده مرمت در اختیار بهره بردار قرار می گیرد.

قادری خاطرنشان کرد: تامین ۱۰ درصد هزینه مرمت بصورت پرداخت اجاره‌ای است که از سوی بهره‌بردار تامین خواهد شد که این امر از سوی نماینده صندوق حفظ و احیا وزارتخانه پیگیری و در اختیار بهره‌بردار قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، حمام تاریخی نظام در محله فیض آباد، کوچه صارم‌الدوله جنب مسجد نظام واقع شده که در تاریخ دوم بهمن ماه ۱۳۸۲ به شماره ۱۰۷۷۰ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.