تخریب خانه زند نوابی کلید خورد/ حکم دیوان خروج از میراث ملی است

سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۳ | کد مطلب: ۳۱۹۱۵
تخریب خانه زند نوابی کلید خورد/ حکم دیوان خروج از میراث ملی است
براساس حکم دیوان عدالت خانه زند نوابی از فهرست میراث ملی خارج و این روزها روزگار خوبی ندارد، حالا تخریب آن هم آغاز شده است.
اسکان نيوز: خانه زند نوابی که در منطقه ۶ و ضلع شمال شرقی میدان فلسطین واقع شده است، متعلق به دوره پهلوی دوم است و بین سالهای ۱۳۲۴-۱۳۲۰ ساخته شده. بنایی که حدود ۷۰۰ متر مربع وسعت دارد و عمده مصالح آن از آجر و بدنه داخلی سنگی و با گچ اندود شده است. هرچند این خانه مملو از تزیینات گچ‌بری و دارای معماری زیبایی است و حتی اواخر سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید اما درنهایت با رای دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۸۸ از فهرست میراث ملی خارج شد و از همان زمان امکان تخریب بنا برای مالکان بوجود آمد.

هرچند از همان سال‌ها شاهد تخریب بنا بودیم و تنها سقف و دیواره آن باقی مانده بود اما این روزها لودرها رسما به جان این بنا افتاده‌اند تا دیگر اثری از آن باقی نماند. 

مرتضی ادیب‌زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران درخصوص وضعیت این بنا که روزگاری در فهرست میراث ملی جا داشت، گفت: با توجه به آن‌که این بنا بر اساس رای دیوان عدالت از فهرست میراث ملی خارج شده و رای دیوان عدالت را دراین خصوص دارد، از این رو هیچ کاری از دست میراث برنمی‌آید و حکم اجرایی دیوان را دارد. 

ایلنا نوشت، او ادامه داد: مدتی است که تخریب بنا شروع شده است. البته مدت‌هاست که به عنوان کارگاه ساختمانی اطراف آن محصور شده است. هرچند نمی‌دانیم قرار است چه کاربری پیدا کند. با این وجود اقدامات حقوقی لازم درخصوص طراحی منظره و اینکه به چه صورت باشد کارهای لازم را انجام داده‌ایم.