کلاف سردرگم هتل ارفعی اصفهان/ آیا شورای عالی شهرسازی این‌بار هم رای به حفظ حقوق عامه می‌دهد؟+ تصویر نامه

دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۲ | کد مطلب: ۳۱۹۰۵
کلاف سردرگم هتل ارفعی اصفهان/ آیا شورای عالی شهرسازی این‌بار هم رای به حفظ حقوق عامه می‌دهد؟+ تصویر نامه
در حالی که متخصصان و فعالان میراث فرهنگی مدت‌ها در مورد تخلفات ساخت‌وساز در حریم محور تاریخی چهارباغ عباسی صحبت کردند و بر این باورند که اضافه ارتفاع این هتل در حقیقت تجاوز به حریم تاریخی چهارباغ عباسی بوده اما خبرها حاکی از آن است که پرونده هتل کوچه ارفعی اصفهان از فیلتر وزارت میراث فرهنگی هم گذشته و حالا باید شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در این خصوص نظر بدهد. شورایی که حقوق شهروندی و حقوق عامه را اولویت کاری خود قرار داده و حفظ سرمایه ملی را مهمترین وظیفه خود می‌داند.
به گزارش اسکان نيوز، تخریب و تعرض به حریم تاریخی اصفهان داستان جدیدی نیست و سال‌هاست که این شهر تاریخی با توسعه غیراصولی شهری در حال جدال بوده اما طی ماه‌های اخیر ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم محور تاریخی چهارباغ عباسی به یک معضل اساسی تبدیل شده و تا به امروز کلاف سردرگم هتل کوچه ارفعی اصفهان هنوز به جایی نرسیده است.

پرونده هتل کوچه ارفعی پس از کش‌وقوس‌های فراوان در استان و حتی اعتراض و درخواست مراجع قضایی برای پیگیری این موضوع در نهایت سر از شورای عالی شهرسازی و معماری کشور درآورده است. وزارت میراث فرهنگی بعد از مدت‌ها نظر خود را نسبت به وضعیت هتل ارفعی اعلام کرد و در نامه‌ای به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور درخواست رفع مشکل موجود را کرد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه‌ای به فرزانه صادق‌مالواجرد، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور یادآورشده که طراحی ویژه شهری این محدوده فرصتی خواهد بود تا احیا نظام فضایی مجموعه باغات و مادی‌های تاریخی در کنار مجموعه‌های معاصر ارزشمند شهری کیفیت تاریخی و هویت محور را ارتقا بخشد.

نامه محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به فرزانه صادق‌مالواجرد، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور

معاون میراث فرهنگی کشور در حالی درخواست تسریع اجرا طرح را دارد که مدت‌هاست بسیاری از فعالان و متخصصان میراث فرهنگی تاکید دارند که هتل کوچه ارفعی قوانین و قواعد تراکم ارتفاع بنا در حریم میراث فرهنگی را رعایت نکرده و افزایش بنا در محدوده عملا برخلاف قوانین میراث فرهنگی است؛ تاجایی که سیدهادی احمدی‌روئینی، مدیر کل دفتر حفظ و احیا بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی کشور در تیرماه سال 98  در نامه‌ای به فریدون اله‌یاری، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان به صراحت اعلام کرده که حداکثر ارتفاع ساخت‌وساز در حریم چهارباغ 8 متر بوده است.نامه سیدهادی احمدی‌روئینی، مدیرکل دفتر حفظ و احیا بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی کشور به فریدون اله‌یاری، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان

 این در حالیست که به گفته فعالان میراث فرهنگی مجوز صادره برای این هتل ارتفاعی حدوده  هجده‌ونیم متر است.

بیشتر بخوانید:

سکوت و تاخیر میراث فرهنگی در پاسخ به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور/ آیا تخلفات هتل ارفعی در محور چهارباغ عباسی ادامه خواهد داشت؟

در همین زمینه احسان رعنایی، نماینده مرکز ترویج حقوق شهروندی اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن گلایه از مدیران ارشد میراث فرهنگی به خاطر مماشات با مدیران متخلف میراثی استان اصفهان، گفت:  در بحث هتل کوچه ارفعی تخلفات جدی انجام شده و متاسفانه مدیران کشوری برخورد لازم با مدیران متخلف استان اصفهان را نداشتند، اما امیدوارم که شورای عالی شهرسازی و معماری کشور با نگاه تخصصی این پرونده را مورد بررسی قرار دهد و همانند پرونده گذر آقانجفی از نظر کارشناسان و افکار عمومی استفاده کند.

به گزارش اسکان نيوز، گرچه توسعه شهری و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه گردشگری امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است اما این توسعه نباید به قیمت نابودی میراث فرهنگی و سرمایه ملی کشور تمام شود. باید توجه داشت که شهر اصفهان به واسطه بناهای تاریخی و میراث فرهنگی شهرت جهانی پیدا کرده و مورد توجه کل دنیا است. بسیاری از گردشگران دنیا برای بازدید از این میراث به شهر اصفهان سفر می‌کنند؛ این در حالیست که در سال‌های اخیر ظاهرا جریانی سودجویانه باعث شده تا برخی از تصمیمات و اقدامات مدیران شهری، استانی و  میراث فرهنگی در جهت تخریب بناهای تاریخی و باستانی این شهر باشد. از همین رو نهادها تصمیم‌گیری همچون وزارت میراث فرهنگی، شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و حتی مراجع قضایی باید با نگاه تخصصی و قانونی این موضوع را مورد برسی قرار دهند.