ولادیمیر آوانسیان درگذشت

شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۶ | کد مطلب: ۳۱۸۱۷
ولادیمیر آوانسیان درگذشت
ولادیمیر آوانسیان‌فرید، سکه‌شناس ممتاز ارمنی و مجموعه‌دار مدال و سکه در سن ۸۶ سالگی در گذشت.
اسکان نيوز: امیرحسین معینی، دوست و همکار آوانسیان‌فرید از درگذشت این مجموعه‌دار آثار تاریخی به دلیل کهولت سن خبر داد و گفت:  مرحوم آوانسیان به دلیل کهولت سن، چند روز در بیمارستان فیروزگر تهران بستری بود و سپس درگذشت. قرار است پیکر وی در آرامستان ارامنه در جاده خاوران به خاک سپرده شود.

معینی با بیان این‌که نام اصلی آوانسیان ولادیمیر بود، اما بین دوستانش به «ادیک» معروف بود، ادامه داد: آن‌ها از ترکیه به گروزنی مهاجرت کرده و سپس به بادکوبه رفته و در سال 1938میلادی از بادکوبه به تبریز آمده بودند.

او با بیان این‌که آوانسیان‌فرید در 7 یا 8 سالگی در یک زرگری در تبریز مشغول به کار شده و آن‌جا قلم‌زنی می‌کرده، به صحبت‌های آوانسیان درباره آغاز علاقه‌مندی‌اش به مسکوکات قدیمی گفت: زمانی که مسکوکات را به مغازه می‌آوردند، آن‌ها را قیچی می‌کردند که تقلبی بودن‌شان معلوم شود و سپس آن‌ها را ذوب می‌کردند تا به صورت صفحه و مفتول در بیاوردند تا بعد به طرح دلخواه برسانند. آن‌جا من سکه‌هایی که دیگر رایج نبودن را می‌دیدم. اولین سکه‌هایی که از آن‌ها خوشم آمد و نگه‌داشتم دو هزار دیناری و 2 ریالی رضاشاهی بود. یکسال بعد از ماجراهای فرقه دموکرات به تهران آمدیم.

وی با بیان این‌که آوانسیان نقاشی را از کودکی دوست داشته و از 25 سالگی به صورت جدی شروع به انجام این کار نیز کرده و از سوی دیگر در دوره‌ای نیز در خیابان جمهوری به کار کفاشی مشغول بوده، ادامه می‌دهد: مرحوم آوانسیان به جمع‌آوری کبریت، تمبر، اسکناس، مدال و سکه علاقه داشته است.

به گفته‌ معینی، آوانسیان مقاله‌های نیز درباره‌ی سکه‌های یادبود اتحادیه جهانی آشوریان و نگاهی به زندگی مرحوم ادوارد ژوزف در مجله سکه های شرقی منتشر کرده بود.


سکه‌شناسی که تجربه‌اش او را تراز اول کرد


علی شهیدی، استاد ایران‌شناسی و زبان‌های باستان دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران  نیز درباره آوانسیان گفت: مرحوم آوانسیان دربخش سکه ‌شناسی به خصوص در حوزه میراث مشترک ایران و ارمنستان تبحر زیادی داشت.

او با تاکید بر این‌که تخصص ویژه‌ وی در شناخت سکه‌های خاندان‌های پادشاهی قدیم ارمنستان مانند «آرشاکونیاتس» بوده، افزود: مرحوم آوانسیان در زمینه تاریخ اسکناس و تمبرهای ایران و ارمنستان نیز صاحب نظر بود و جامعه متخصص تمبرشناسی وی را به عنوان یک کارشناس درجه یک می‌شناختند، به همین دلیل نیز او مورد مراجعه بسیاری از متخصصان دانشگاهی و موزه‌ای بود و به عنوان یک شخصیت تراز اول معمولا از وی در این زمینه سئوال پرسیده می‌شد.

وی با تاکید بر وقت زیادی که مرحوم آوانسیان برای جوانان در حوزه سکه‌شناسی می‌گذاشت، ادامه داد: این سکه‌شناس دانش خود در این زمینه را با تجربه به درست آورده بود و در قالب رسمی و آکادمیک درس نخوانده بود اما به کارشناسی خبره در این زمینه تبدیل شده بود که کارشناسان موزه‌دار ارمنستان و ایران برای سوالات خود در این زمینه نخست به وی مراجعه می‌کردند و او نیز پاسخ را با روی گشاده و صمیمی می‌داد.

ایسنا نوشت، به گفته‌ شهیدی؛ ولادیمیر آوانسیان معروف به ادیک از دوستان صمیمی جواهرشناس بزرگ ایرانی و ارمنی «لموئن اودیانس» نیز بود که همیشه در دوره‌های آموزشی وی درباره تاریخچه گوهرشناسی ایران شرکت می‌کرد.