دو حفاری غیرمجاز در دامغان نافرجام ماند

پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۱ | کد مطلب: ۳۱۷۸۸
دو حفاری غیرمجاز در دامغان نافرجام ماند
رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان دامغان گفت: با دستگیری هشت حفار، 2 فقره حفاری غیرمجاز برای کشف اشیا عتیقه در جنوب و شمال دامغان ناکام ماند.
اسکان نيوز: مهدی قاسمی، رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان دامغان  از کشف 2 فقره حفاری غیرمجاز در روستاهای مناطق جنوب و شمال دامغان خبر داد و بیان کرد: برخی افراد سودجو با وسوسه گنج‌یابی و به دست آوردن اشیا عتیقه، اقدام به حفاری غیرمجاز کرده بودند.

او با اشاره به دستگیری حفاران غیر مجاز در مناطقی از شمال دامغان، اظهار کرد: با تلاش نیروهای یگان حفاظت اداره میراث‌فرهنگی شهرستان دامغان و کمین‌های شبانه نامحسوس، 6 نفر در حین حفاری شبانه شناسایی و دستگیر شدند.

قاسمی ادامه داد: براساس گزارش مردمی از روستای برم دامغان مبنی بر رفت و آمد افراد مشکوک درتپه‌های تاریخی واقع در جنوب شهرستان، نیروهای یگان حفاظت با همکاری عوامل انتظامی شهرستان دامغان با حضور به موقع در منطقه موفق به شناسایی 2 حفار غیرمجاز شدند.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان افزود: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش به قصد به‌دست آوردن اموال فرهنگی‌تاریخی ممنوع بوده و مرتکب آن، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، هموطنان و دوست‌داران میراث‌فرهنگی می‌توانند گزارش‌های خود را از طریق تماس با سامانه خبری به شماره تلفن 31705 اعلام کنند.