آثار هنری بانک خصوصی در باغ نگارستان نمایش داده می‌شود/ بازگشایی پردیس البرز

چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۹ | کد مطلب: ۳۱۷۷۶
آثار هنری بانک خصوصی در باغ نگارستان نمایش داده می‌شود/ بازگشایی پردیس البرز
معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران خبرداد: با یکی از موزه‌های اروپا مذاکره شده آثاری از باغ نگارستان را نمایش دهد آثار تاریخی یکی از بانک‌های خصوصی نیز به مدت ۵ سال در باغ نمایش داده می‌شود.
اسکان نيوز: مجید سرسنگی، معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران در حاشیه نشست همایش و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور که قرار است اردیبهشت سال آینده برگزار شود درباره تاثیر عضویت موزه‌های دانشگاه تهران در مجامع بین‌المللی از جمله کمیته بین المللی موزه‌های دانشگاهی جهان، گفت: عضویت در مجامع بین المللی و نفس اینکه بتوانیم مخاطبان بین‌المللی داشته باشیم برای معرفی موزه‌های ایران خوب است. اگر در یومک (هیات اجرایی موزه‌های دانشگاهی) هیچ اثری از موزه‌های ایرانی نباشد تصور دیگری درباره ایران می‌شود. ولی وقتی می‌بینند که ۵ موزه از دانشگاه تهران عضو کمیته شده حساب بیشتری روی ایران می‌شود. ضمن این‌که موزه می‌توانند از این فرصت برای تبادل تجربیات استفاده کنند.

وی در ادامه گفت: اکنون موزه‌های دانشگاه با برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که دارند شناخته می‌شوند. به عنوان مثال روز گذشته مذاکره‌ای با یکی از موزه‌های خوب اروپایی داشتیم تا اشیا باغ موزه نگارستان را به نمایش بگذارند ما هم می‌توانیم این نمایشگاه را از آثار آن‌ها در ایران برگزار کنیم. این تعاملات باعث می‌شود موزه‌ها در سطح جهانی فعال شوند و از آن حالت خمودگی و اینکه همیشه یک سری اشیای ثابت در موزه‌ها هست فاصله بگیرند و فعالیت دو سویه انجام دهند.

سرسنگی بیان کرد: زمانی موزه نگارستان و موزه مقدم اصلا به عنوان موزه ثبت نشده بودند. وقتی می‌خواستیم آن‌ها را ثبت کنیم می‌گفتند که چه ضرورتی دارد. قبلا حتی حریم هم نداشتند درحالی که وقتی ثبت شدند، استانداردهایی برای آنها در نظر گرفته شد. تا قبل از کرونا باغ موزه نگارستان یکی از پربازدیدترین مراکز موزه‌ای در کشور بود.

 

۵۰۰ اثر هنری یک بانک در باغ نگارستان


وی در ادامه گفت: با یکی از بانک‌های خصوصی در کشور وارد مذاکره شدیم که ۵۰۰ اثر برجسته هنری که در اختیار دارند را در باغ نگارستان برای مدت ۵ سال به نمایش بگذارند. این اتفاقی است که می‌تواند به افزایش بازدیدکنندگان از موزه بینجامد. حتی در نظر داریم تا پردیس کشاورزی و منابع طبیعی را به روی مردم باز کنیم. این اقدام با همکاری اداره کل میراث فرهنگی البرز و خانه هنرمندان البرز انجام خواهد شد. این پردیس یک کاخ قدیمی بوده که باید به روی مردم باز شود. موزه‌هایی که خارج از محیط دانشگاهی باشند بیشتر و بهتر بازدید می‌شوند اکنون موزه انگل شناسی را با ۵ هزار نوع انگل داریم که در جهان نمونه است این موزه در دانشکده دامپزشکی قرار دارد و یا پردیس علوم سنگ و آثاری که دارد چون در فضای دانشگاهی قرار دارند ناشناخته مانده‌اند. ولی ما می‌توانیم تبادل تجربه بین موزه‌ای داشته باشیم حتی تبادل موزه‌ای در داخل ایران نیز می‌تواند به راحتی اتفاق بیفتد. زمانی که در موزه‌ها باز شود مسئولان هم به آن رسیدگی بیشتری می‌کنند.


گسترش فضا موزه مقدم


سرسنگی گفت: ورودی موزه مقدم دو ساختمان وجود دارد که یکی از آن‌ها در اختیار بانک و دیگری در اختیار ابزار و یراق فروشان است. با مسئولان بانک صحبت کرده‌ایم که فضای تحت اختیار آنها را خریداری کرده و با تخفیف آنها این بنا به موزه مقدم متصل شود. وقتی تلاش می‌شود موزه‌ها را برای مردم باز کنیم خیلی از راه‌های بسته دیگر نیز باز می‌شود. مثل پروژه برق باغ نگارستان که قرار است پست جداگانه‌ای داشته باشد و باید برای آن یک میلیارد تومان هزینه کنیم.

مهر نوشت، مصطفی ده پهلوان، سرپرست موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران نیز بیان کرد: همکاری با ایکوم جهانی مزایای زیادی برای ارتقا علمی و روش نگهداری از آثار موزه‌ای دارد. من فکر می‌کنم بیش از ۳۰ کمیته زیر مجموعه ایکوم هانی است که یکی از آن‌ها یومک است. آن‌ها دوره‌های مجازی برگزار می‌کنند که کارشناسان می‌توانند در آن دوره‌ها شرکت کرده و دانش خود را بالا ببرند حتی بخشی از این دوره‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شد. یکی از این دوره‌ها درباره نوع تعامل کارشناس موزه با اقشار مردم بود و یا در حوزه مارکتینگ و… آموزش‌هایی می‌دادند. من امیدواریم بتوانیم در آینده از حمایت‌های مالی ایکوم استفاده کنیم.