خطر تعرض منازل ثبت ملی نیوسایت اهواز را تهدید می‌کند

چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۳ | کد مطلب: ۳۱۷۶۰
خطر تعرض منازل ثبت ملی نیوسایت اهواز را تهدید می‌کند
به تازگی منازل ثبت ملی شده نیوسایت اهواز به یک شخص فروخته شده و حالا این منازل تاریخی مورد تعرض و تخریب قرار گرفتندکه این رویه باعث ابراز نگرانی دوستداران میراث فرهنگی شده است.
اسکان نيوز: باسم حمادی، فعال میراث فرهنگی خوزستان اظهار کرد: منازل سازمانی نیوسایت از قدیمی‌ترین منازل سازمانی صنعت نفت در کشور هستند که قدمت آن‌ها به بیش از ۱۰۰ سال می‌رسد.

فعال میراث فرهنگی خوزستان در ادامه توضیح داد: اکنون مشخص نیست خریدارِ این شهرک چگونه می‌خواهد از سرمایه‌گذاری خود نتیجه بگیرد و بازگشت سرمایه داشته باشد.

وی تاکید کرد: این خانه‌ها اکنون جز بافت تاریخی شهر اهواز به حساب آمده و ارزش تاریخی و فرهنگی دارند و نباید هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آنجا صورت گیرد.

این فعال میراث فرهنگی افزود: از نهادهای نظارتی درخواست می‌شود که حساسیت بیشتری نسبت به تعرض به راضی و ابنیه‌های ثبت ملی نشان دهند.

مهر نوشت، وی در پایان گفت: خریداران این املاک باید مطلع می‌شدند که این بافت‌ها دارای ضوابط خاص برای حفظ و نگهداری هستند و اجازه هیچ‌گونه تخریب، تجمیع طبقات، سطح اشغال، تغییر کاربری‌ها و یا از بین بردن باغات، نخل‌های قدیمی، دیواره‌های طبیعی و شمشادی، فضای سبز و معابر را ندارند.