مصطفی ده‌پهلوان خبر داد:

تاسیس موزه باستان‌شناسی

سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۸ | کد مطلب: ۳۱۷۴۹
تاسیس موزه باستان‌شناسی
سرپرست موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران از احداث موزه باستان‌شناسی دانشگاه تهران در کنار موسسه دهخدا خبر داد.
اسکان نيوز: مصطفی ده‌پهلوان، سرپرست موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی در حال حاضر تعطیل شده است اما اکنون راه‌اندازی موزه‌های تخصصی باستان شناسی در ساختمان شماره یک دانشگاه کنار موسسه دهخدا در دستور کار داریم. دو سرمایه‌گذار بخش خصوصی در حوزه گردشگری حاضر شده‌اند فعالیت کنند و حتی فضای رستورانی نیز در اختیارشان قرار گیرد که برای آن‌ها درآمد هم داشته باشد.

وی گفت: در بحث موسسه باستان شناسی اعتقاد دارم از فضای کوچک و امکانات دیجیتالی می‌توان استفاده کرد هدفم این است بعد از ده سال این موزه به فضای بزرگ‌تری منتقل شود. اگر امکانات متعددی در اختیارمان بود همانطور که باغ نگارستان را سه ماهه باز کردیم این موزه را نیز می‌توانیم خیلی زود راه اندازی کنیم.

مهر نوشت، ده‌پهلوان گفت: مردم نمی‌دانند که باستان شناسی چیست فکر می‌کنند باستان شناسی فقط عتیقه، زیرخاکی و گنج هست می‌خواهیم از طریق موزه آموزشی و پژوهشی، موضوعات مربوط به باستان شناسی مثل کاربرد باستان شناسی، انگل باستان شناسی، باستان شناسی زیستی و… را معرفی کنیم در صورتی که اگر علم باستان شناسی را در دنیا امروز به کار بگیریم که همان تجارب بشری است چنین بلایی را به سرزمین خودمان نمی‌آوردیم مثل تجربه گذشتگان در امور قنات‌ها. اگر می‌دانستیم که لازم نبود حتما چاه عمیق حفر کرد این همه زمین بایر نداشتیم. چرا هنوز خیلی‌ها نمی‌دانند که به چه علت در منطقه آق قلا سایت باستانی شکل نگرفته است. مردم باید با این موضوعات آشنا شوند شاید خیلی از باستان شناسان نیز از این موضوعات خبری نداشته باشند. یا اینکه جاده ترانزیتی که الان به اسم جاده ابریشم مصطلح شده، چیست.