حمام اعظم کبودرآهنگ انبار مبل شد!

سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۲ | کد مطلب: ۳۱۷۴۷
حمام اعظم کبودرآهنگ انبار مبل شد!
حمام اعظم کبودراهنگ که با همت ۳۵ نفر از خیران و به سبک معماری حمام‌های دوره قاجار ساخته شده، طبق اسناد موجود در میراث فرهنگی این افراد نسبت به هزینه‌ای که کرده‌اند، مالک بنا هستند.در حال حاضر اعضا هیات امنا مسجد اعظم به عنوان متولی بنا و ناظر بر آن بوده و با وجود این‌که میراث فرهنگی چندین بار برای تبدیل بنا به موزه مردم شناسی، نمایشگاه دائمی و سفره‌خانه سنتی اقدام کرده اما به نتیجه نرسیده است.
اسکان نيوز:  این بنا که در سال ۸۲ با شماره ۹۸۸۰ در فهرست آثار ملی ثبت شده، در سال ۹۰ به همت میراث فرهنگی مرمت شد تا به تغییر کاربری نزدیک شود اما متاسفانه تاکنون این اتفاق نیفتاده است. چند روز گذشته زمزمه‌هایی به گوش رسید که بنا به انبار مبل تبدیل شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کبودرآهنگ با اشاره به این‌که میراث فرهنگی به دنبال حفظ بنا و تغییر کاربری مناسب آن است، اظهار کرد: هئیت امنای مسجد اعظم حاضر به واگذاری حمام نیستند و مدتی بنا را به نمایشگاه مبل تبدیل کرده بودند و در حال حاضر نیز به انبار مبل تبدیل شده و گویا مجدداً قرار است نمایشگاه شود.

مهدی غلامی با بیان این‌که میراث فرهنگی متولی حفاظت از بناست و در مورد کاربری آن دستش بسته است، گفت: به علت اینکه بنا مالک ندارد و جزء اموال عمومی است، شورای شهر و شهردای هم باید وارد کار شوند.

وی با اشاره به این‌که در دیگر شهرستان‌های استان حمام‌های تاریخی به میراث واگذار شده و کاربری فرهنگی پیدا کرده‌اند، ادامه داد: با وجود پیگیری‌های فراوان این اتفاق در کبودرآهنگ نیفتاده است‌.

غلامی با بیان این‌که عرصه زمین حمام و مالکان آن مشکل حقوقی دارند، مطرح کرد: اگر این مشکل وجود نداشت میراث فرهنگی می‌توانست بنا را تملک و حفظ کند، اگر بنا به میراث داده شود کاربری مناسبی برایش درنظر گرفته و در راستا معرفی شهرستان استفاده بهینه از آن می‌کند.

وی با تاکید بر این‌که حل این مشکل به مسئولان شهرستان کبودراهنگ به ویژه شورای شهر و شهرداری بستگی دارد و لازم است فرمانداری نیز ورود کرده و تصمیم نهایی را بگیرد، بیان کرد: اعضا هیات امنا مسجد اعظم کبودراهنگ نامه کتبی به میراث فرهنگی داده که در آن آمده است بنا را در اختیار میراث فرهنگی قرار نمی‌دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کبودرآهنگ خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی نمی‌خواهد این بنا را تصاحب کند و اگر هیات امنا بتواند آن را به موزه یا سفره خانه تبدیل کند ما به خاطر توسعه شهرستان با آن‌ها همکاری می‌کنیم.

وی درباره مرمت حمام هم مطرح کرد: این بنا در سال ۱۳۹۰ مرمت شده است و کارشناسان میراث فرهنگی بر روند کار نظارت داشته و مرمت اصولی انجام شده، کف بنا با سنگ مرمریت پوشیده شده نه سنگ مرمر، پیش از مرمت نیز کف حمام از سنگ بود.

غلامی درباره ساخت‌وساز بنا چند طبقه در حریم بنا نیز اظهار کرد: در سال ۸۹ شهرداری بدون گرفتن استعلام از میراث فرهنگی مجوز ساخت یک بنا سه طبقه در حریم حمام صادر کرده که مورد پیگرد قانونی میراث فرهنگی است‌. 

عضو هیات امنا مسجد اعظم کبودرآهنگ نیز گفت: تغییر کاربری حمام اعظم به عهده متولیان مسجد اعظم است، در گذشته در نامه‌ای به میراث فرهنگی گفتیم اگر میراث حمامی در حواشی حمام اعظم بسازد و به مسجد تحویل دهند تا در صورت نیاز مورد استفاده گردشگران قرار گیرد، حمام را به آنها تحویل می‌دهیم که این اتفاق عملی نشد.

سیدعلی موسوی ادامه داد: در نامه مکتوب دیگری پیشنهاد دادیم که یکی از دو قسمت حمام گرم‌وسرد را برای تبدیل به موزه مردم شناسی تحویل میراث فرهنگی ‌دهیم و قسمت دیگر آن صرف کارهای فرهنگی مسجد شود اما میراث این پیشنهاد را نیز رد کرد.

عضو هیات امنا مسجد اعظم کبودراهنگ اضافه کرد: پیشنهاد تبدیل قسمتی از حمام به محل ورزش‌های باستانی را در شورای شهر کبودرآهنگ مطرح کردیم که مجوز کندن گود به آن داده نشد.

موسوی با بیان این‌که هیات امنا مسجد اعظم پیش از مرمت حمام، بنا را با چنگ و دندان نگه داشتند، خاطرنشان کرد: متاسفانه بنا پس از مرمت حمام سیستم برق کشی، فاضلاب و لوله کشی گاز ندارد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر حمام به انبار تبدیل نشده است، مطرح کرد: میراث فرهنگی پیشنهاد داده حمام را به سفره خانه سنتی تبدیل کند اما با توجه به  مشکل آب و گاز و برق این تصمیم عملی نیست.

عضو هئات امنا مسجد اعظم کبودرآهنگ با اشاره به این‌که حمام پیش از مرمت چاه و سیستم فاضلاب داشت که در مرمت از بین رفت، اظهار کرد: نظر اعضای هئیت امنا این است که یک قسمت از بنا به موزه مردم شناسی تبدیل شود.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که میراث فرهنگی کبودراهنگ دفتری ندارد نظرش این است که در این محل مستقر شود اما اعضای هئیت امنای مسجد با این پیشنهاد موافق نیستند.

ایسنا نوشت، موسوی بیان کرد: تمایل داریم حمام اعظم در وهله اول به موزه سپس زورخانه و در نهایت به سفره خانه سنتی تبدیل شود و حتی حاضریم برای موزه شدن سرمایه گذاری کنیم اما میراث ابتدا باید خواسته‌های ما را برآورده کند.