پیام شفاف اصولگرایان به داخل و خارج!

پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۵ | کد مطلب: ۳۱۵۹۶
پیام شفاف اصولگرایان به داخل و خارج!
به گزارش اسکان نيوز به نقل از آفتای یزد،  با اعلام پیروزی جو بایدن در آمریکا بار دیگر موضوع مذاکره و گفتگو در ایران مورد توجه محافل سیاسی و رسانه‌ای قرار گرفته است.

از آنجایی که نامزد دموکرات‌ها گفته بود اگر پیروز شود به برجام باز می‌گردد این موضوع یکی از دلایلی شده که بسیاری را به خود جذب کرده که اگر قرار باشد آمریکا به برجام بازگردد و مذاکراتی انجام شود جناح‌هایی سیاسی در داخل در این عرصه چه واکنش‌هایی خواهند داشت.

در دو جناح اصلی قاطبه نظرات همواره این بوده که اصولگرایان مخالف مذاکره و اصلاح‌طلبان موافق آن هستند اما به نظر می‌رسد دست‌کم در شرایط فعلی چنین دسته‌بندی وجود ندارد و ماجرا برسر اصل مذاکره در جناح‌های سیاسی نیست بلکه برسر این است که مذاکره‌کننده از چه جریانی باشد.

حمیدرضا ترقی فعال سیاسی اصولگرا به تازگی با انتقاد از کسانی که منتظر بازگشت بایدن به برجام هستند گفته است:« بگویند برجام چه فایده‌ای برای جمهوری اسلامی داشته است. جز اینکه توافقی بوده که غیر خسارت چیزی به دنبال نداشته است؟ پایبند بودن به این توافقی که تا امروز جز خسارت دستاوردی برای جمهوری اسلامی نداشته چه فایده‌ای دارد؟ توافقی که نه مانع تحریم‌ها شده و نه توانسته گره‌ای از مشکلات کشور باز کند چه نتیجه‌ای داشته؟ آب و نان مردم را به آن گره زدند اما هیچ تاثیری نداشت.

حالا فرض کنیم رئیس جمهوری در آمریکا روی کار آمده که بخواهد بازگشت به برجام را انجام و چند سال دیگر ما را تحت همین عنوان فریب دهد. ما نیز مجددا تعهداتی را انجام دهیم ولی چه تضمینی وجود دارد که باز در پایان دوره آن رئیس جمهور اتفاقی مشابه آنچه برای برجام افتاد، رخ ندهد؟ به‌نظر می‌رسد چنین نگاه‌هایی بسیار سطحی و فاقد مبانی علمی و تجربی است اینکه چنین تصوری داشته باشیم که بازگشت بایدن به برجام به نفع کشور است و می‌تواند مشکلات کشور را برطرف کند.»

اما نکته جالب این است که ترقی در پاسخ به این سوال که اگر مذاکره‌کننده‌ها اصولگرا باشند مذاکره اشکالی ندارد؟ گفته است: «قطعا بله، مذاکره در صورت ضرورت به وسیله کسانی که بتوانند منافع ملت را حفظ کنند و نفوذ ناپذیر باشند، می‌تواند اتفاق بیفتد.

مانند تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نباشد که دو نفوذی آمریکا داخلش باشد و مسائل امنیتی و اقتصادی ما را تحت تاثیر قرار دارد. در چنین شرایطی می‌توان از مذاکره استفاده کرد. مگر ما در جاهای دیگر نظیر همین مذاکره با چین ضرر کرده ایم؟ این مذاکرات منطقی صورت گرفته و توافقاتی در حال انجام است. مذاکراتی که برد- برد باشد ملاک است و طرف چینی هیچ گاه به دنبال این نبوده که برد و باختی در مذاکره اتفاق بیفتد. »
 

پیش‌بینی اصلاح‌طلبان


البته این اظهارات ترقی که در نوع خود اذعان به واقعیتی است که آنها امتیاز مذاکره را برای خود می‌خواهند قبلا نیز از سوی چهره‌های سیاسی مختلف پیش‌بینی شده بود. پیش از این صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفته بود:« رقبای اصلاح‌طلبان فقط تحت یک شرایط به برجام رای می‌دهند، از برجام و مذاکره با غرب تمکین می‌کنند، کنار آمدن با آژانس را تایید می‌کنند و با آمریکا مذاکره می‌کنند؛ آن هم فقط و فقط زمانی است که کل قدرت در اختیار خودشان باشد.

یعنی سال آینده که مجلس از آن محافظه کاران و رئیس جمهور هم از آن آنها خواهد شد و سایر قوا نیز در دست آنهاست، آن وقت درنهایت به سوی مذاکره خواهند رفت. در غیر اینصورت اگر قرار باشد که نفع مذاکره، نفع توافق هسته‌ای، نفع برجام و نفع هر کنار آمدن و توافقی با غرب و آمریکایی‌ها به سود آقای روحانی و یا اصلاح‌طلبان و غیراصولگرایان تمام شود، آنها بازی را برهم می‌زنند و نمی‌گذارندموفقیت آمیز جلو برود.»

سعید نادری فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز چنین ایده‌ای را مطرح کرده و می‌گوید:« ما حدس می‌زنیم که اگر دولت را هم در اختیار گرفته و هر سه قوه را یکدست در اختیار داشته باشند؛ بعدا برای حل مشکلات حاضر باشند کارهایی را در سیاست خارجی انجام دهند که اکنون به عنوان خط قرمز مطرح می‌کنند.

به همین دلیل شاید برنامه آنها این باشد که مذاکره و پای میز مذاکره رفتن را بگذارند برای زمانی که دولت انقلابی خودشان سر کار آمده باشند؛ یعنی بعد از مجلس انقلابی، دولت انقلابی خودشان را هم تشکیل می‌دهند و با این سیاست در جهت گشایش اقتصادی گام بردارند و از سوی دیگر نسبت به بستن در حوزه سیاست داخلی قدم بردارند اینکه چقدر موفق می‌شوند و چقدر جامعه بپذیرد و شاید پیش زمینه و نقشه‌ای است برای اینکه جامعه را به آن سمت ببرند وتعداد بیشتری از افراد جامعه را حذف کنند را باید بعدا مشاهده کرد، اما به نظر می‌رسد این طرحی است که بعضی قصد دارند آن را اجرا کنند.»

خبرگزاری دولتی ایرنا نیز چندی پیش این تئوری را مطرح کرد که اصولگرایان سیگنال‌های رسانه‌ای را به طرف داخلی و خارجی می‌فرستند که آنها می‌توانند مذاکره‌کنندگان بهتری باشند.

این خبرگزاری نوشت:« طیف قابل توجهی از اصولگرایان در طول عمر دولت حسن روحانی منتقدان بی‌تساهل رویکرد او در سیاست خارجی بوده‌اند؛ دلواپسان مذاکرات برجام، سرزنش‌گران عهدشکنی امریکا و حالا مدافعان خروج از برجام. با این حال اینکه احتمالاً بخشی از اردوگاه تبلیغاتی حامی این جریان به این اعتقاد رسیده که با انتساب آغاز مذاکره پنهانی با امریکا به اصولگرایان می‌تواند بر سبد رای کاندیدای این جریان بیفزاید کاملاً سوال برانگیز می‌نماید.»
 

مبارک استدر این زمینه پس از آنکه در اسفند 98 اصولگرایان مجلس را به طور یکدستی پیروز شدند، علی مطهری نائب رئیس مجلس دهم گفت:« البته من خودم به این اتفاقی که رخ داد خوش‌بین هستم.

به خاطر اینکه وقتی که کار دست دوستان به قول خودشان انقلابی می‌افتد و اداره کشور را به دست می‌گیرند باعث می‌شود که خودشان به برجام برگردند، خودشان مشکل اف‌ای تی اف را حل کنند، خودشان سیاست خارجی را اصلاح کنند، رابطه با عربستان را برقرار کنند، حتی رابطه خوب با اروپا را در پیش خواهند گرفت.

اینها در دل خودشان می‌دانند که کشور نمی‌تواند رابطه خود با دنیا را قطع کند ولی می‌خواهند این اتفاق یعنی بهبود روابط به وسیله خودشان رخ دهد نه به وسیله رقیب‌شان یا دولت آقای روحانی.

من معتقدم با روی کار آمدن یک چنین مجلس یکدستی که بعد از آن هم احتمالاً یک دولت یکدست همراه به وجود خواهد آمد بسیاری از این مشکلات که عامل آن هم بیشتر خودشان بوده‌اند رفع خواهد شد. لذا این اتفاق را مبارک می‌دانم.»

به نظر می‌رسد اگر در نتیجه انتخابات آمریکا اتفاق عجیبی رخ ندهد و بایدن پیروز باشد اصولگرایان در داخل سنگ اندازی‌های زیادی را برسر دولت روحانی داشته باشند تا در مدت اندک تا خرداد بعدی اتفاقی نیفتد.

با توجه به اینکه قاطبه حامیان اصلاح‌طلبان احتمالا در انتخابات 1400 شرکت نمی‌کنند اصولگرایان امیدوارند با پیروزی در این انتخابات خود سکاندار مذاکره شوند و نفع آن را به نام خود ثبت کنند. به ویژه اینکه اگر آنها به توافق با ثبات دست یابند می‌توانند برای همیشه اصلاح‌طلبان را از گردونه رقابت حذف کنند.