> مرمت کاشی‌های گنبد آرامگاه عطار نیشابوری - اسکان نيوز

مرمت کاشی‌های گنبد آرامگاه عطار نیشابوری

پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۷ | کد مطلب: ۳۱۴۲۹
مرمت کاشی‌های گنبد آرامگاه عطار نیشابوری
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیشابور از آغاز مرمت کاشی‌های گنبد آرامگاه عطار نیشابوری با تخصیص اعتباری معادل چهار میلیارد ریال خبر داد.
اسکان نيوز: محمد اسماعیل اعتمادی‌مقدم، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیشابور با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به تخریب و آسیب جدی کاشی‌های آرامگاه عطار براثر نزولات جوی در سال‌های گذشته، طرح مرمت کاشی‌ها در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت.

وی ادامه داد: پس از انجام مطالعات آسیب‌شناسی، مرمت کاشی‌های پایه‌ها و بدنه بقعه در سال گذشته انجام شد و در ماه جاری ادامه مرمت در قسمت کاشی‌های ساقه و گنبد بنا شروع شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی اعتمادی‌مقدم یادآور شد: آرامگاه عطار نیشابوری به شماره ۱۱۷۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت‌شده است.

شیخ فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف بزرگ ایرانی در اوایل قرن ششم هجری در کدکن از توابع نیشابور قدیم متولد شد و در سال ۶۱۸ هجری در جریان حمله مغولان به نیشابور به شهادت رسید. تذکره‌الاولیا، اسرارنامه، الهی‌نامه،  مصیبت‌نامه و منطق‌الطیر ازجمله مهم‌ترین آثار عرفانی و ادبی عطار است. ۲۵ فروردین‌ ماه در تقویم ملی ایران به نام روز ملی عطار نیشابوری نام‌گذاری شده است و هر سال در این روز مراسم‌ ویژه‌ای با حضور عطارشناسان داخلی و خارجی در این شهر برگزار می‌شود.