باغ-خیابان؛ حاکمیت نگاه حفاظتی بر طرح تفصیلی خیابان ولیعصر

چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۱ | کد مطلب: ۳۱۲۳۹
باغ-خیابان؛ حاکمیت نگاه حفاظتی بر طرح تفصیلی خیابان ولیعصر
رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر گفت: خیابان ولیعصر یک باغ-خیابان است که به لحاظ تاریخی نیز روایتگر تاریخ معاصر است و تاریخ، فرهنگ و ارزشهای طبیعی در سرتاسر خیابان ولیعصر متبلور شده است.
اسکان نيوز: علی اعطا، رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با مدیران شهرداری نسبت به تاخیر یک ساله در تهیه و تصویب طرح ساماندهی و حفاظتی خیابان ولیعصر انتقاد کرد و گفت: دریغ است سایه سوداگران سیری‌ناپذیر، همچنان بالای سر میراث ارجمند پایتخت باشد و ما پیگیر تهیه و تصویب طرح ساماندهی خیابان ولیعصر و اصلاح طرح تفصیلی آن با رویکرد حفاظتی در دو حوزه میراث فرهنگی-تاریخی و میراث طبیعی هستیم اما علی‌رغم پیگیری‌ها این کار هنوز به نتیجه نرسیده و متاسفانه در شهرداری تبدیل به کلاف سردرگمی شده است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر، متولی طرح ساماندهی و اصلاح طرح تفصیلی محور ولیعصر، به غلط سازمان زیباسازی شهرداری تهران است، گفت: قاعدتا می بایست متولی معاونت شهرسازی باشد اما متولی پروژه، سازمان زیباسازی است و متاسفانه باید گفت این سازمان اکنون بضاعت مدیریتی کافی برای هدایت مشاور طرح را ندارد.

اعطا در ادامه انتقاد خود از تاخیر در ارائه طرح ساماندهی خیابان ولیعصر گفت: به جای اینکه سازمان زیباسازی به قائم مقامی شهرداری مشاور مربوطه را برای تهیه طرح ولیعصر هدایت کند، آن مشاور است که شهرداری را اداره و هدایت می کند و این تاسف برانگیز است.

وی افزود: طرح تفصیلی ولیعصر باید به سرعت اصلاح شود تا میراث ارزشمند فرهنگی و طبیعی ولیعصر از گزند سوداگری و تخریب در امان بماند.

اعطا با تاکید بر این‌که ساماندهی محور ولیعصر از جمله اهداف و برنامه های شهردار تهران بوده است اظهارداشت: شهردار محترم تهران در ده برنامه ارایه شده به شورا، موضوع ساماندهی محور ولیعصر و ثبت جهانی آن را مورد تاکید قرار داده‌اند.

به گزارش روابط عمومی شورای شهر تهران، وی اظهار کرد: تاکید ما در شورا اصلاح طرح تفصیلی با نگاه حفاظتی نسبت به میراث فرهنگی-تاریخی  و میراث طبیعی ولیعصر و تسریع در تهیه و تصویب آن است.