خط انتقال گاز زابل برای حفظ محوطه‌های باستانی تغییر مسیر داد

چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۲ | کد مطلب: ۳۱۲۲۳
خط انتقال گاز زابل برای حفظ محوطه‌های باستانی تغییر مسیر داد
پروژه بررسی باستان شناسی در مسیر خط انتقال گاز سه راهی دشتک به زابل به شناسایی ۳۸ محوطه و تپه باستانی منجر شد، حالا مسیر لوله گاز در مواردی که در محدوده آثار باستانی قرار داشته باشد، تغییر می‌یابد.
اسکان نيوز: مجتبی سعادتیان، سرپرست هیات باستان شناسی با اعلام این‌که بررسی باستان شناسی در مسیر خط انتقال گاز دشتک به زابل با مجوز پژوهشگاه به انجام رسید، اظهار کرد: در طی فعالیت میدانی در یک دوره ۲۵ روزه تیمی متشکل از ۱۰ باستان شناس، مسیری به طول ۱۱۰ کیلومتر را به صورت گام به گام و منظم پیمایش کردند.

این باستان شناس افزود: هیات باستان شناسی در این مدت تمامی عوارض مصنوع واقع در این محدوده را نیز مورد بررسی و شناسایی قرار داد.

سعادتیان تصریح کرد: طی این بررسی در محدوده‌ای به عرض حدود ۲۰۰ متر، تعداد ۳۸ محوطه و تپه باستانی شناسایی شد که قدیم ترین آثار این محدوده متعلق به هزاره سوم ق. م. بوده و تعدادی از محوطه‌ها نیز به دوره‌های تاریخی و اسلامی تعلق دارد.

مهر نوشت، سرپرست هیات باستان شناسی گفت: با توجه به دامنه پراکندگی مواد فرهنگی بر روی سطح و پیرامون محوطه‌های باستانی، مسیر در نظر گرفته شده جهت قرار دادن لوله گاز در مواردی که در محدوده آثار باستانی قرار داشت، تغییر پیدا کرده است تا هیچ گونه آسیبی متوجه آثار باستانی موجود در این پهنه نشود.