فعالیت دوباره موزه لوور پاریس کاوش محوطه تاریخی ویران‌شهر فاروج

چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۱ | کد مطلب: ۳۱۰۸۴
فعالیت دوباره موزه لوور پاریس کاوش محوطه تاریخی ویران‌شهر فاروج
سرپرست هیات ایرانی باستان‌شناسی محوطه ویران‌شهر فاروج از انجام فصل جدید کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه تاریخی «ویران‌شهر فاروج» با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و با مشارکت دانشگاه تهران و موزه لوور پاریس خبر داد.
اسکان نيوز: براساس گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی، میثم لباف‌خانیکی، سرپرست هیات ایرانی باستان‌شناسی محوطه ویران‌شهر فاروج  در نشست با مدیران این اداره کل با اشاره به شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و مشکل حضور باستان شناسان فرانسوی در این پروژه، گفت: با پیگیری‌های انجام‌شده، مانع توقف برنامه‌های پژوهشی و کاوش‌ها شدیم اما، با وجود سختی‌ها کارها از سر گرفته می شود.

سرپرست هیات باستان‌شناسی محوطه ویران‌شهر فاروج با اشاره به اهداف بلندمدت پژوهشی در این محوطه تاریخی، افزود: در فصل جدید کاوش، کار میدانی بر عهده باستان شناسان ایرانی و مطالعات پژوهشی را متخصصان فرانسوی دنبال خواهند کرد.

لباف‌خانیکی با بیان این‌که تاکنون همکاری استان خراسان شمالی در پشتیبانی و پیشبرد اهداف پژوهشی در محوطه تاریخی ویران‌شهر کارساز بوده است، ابراز امیدواری کرد: بدون شک حفظ این آثار، کاوش و معرفی بقایای معماری محوطه، نتایج مؤثری در شناخت تاریخ و فرهنگ منطقۀ شمال شرق ایران خواهد داشت.

فصل اول مطالعات باستان‌شناسی محوطه تاریخی ویران شهر فاروج با هدایت گروهی متشکل از باستان شناسان دانشگاه تهران و موزه لوور پاریس آبان ماه پارسال پایان یافت.

محوطه تاریخی ویران شهر در حدود ۱۰ کیلومتری شمال شهر فاروج و در شرق استان خراسان شمالی واقع شده است. این منطقه که سرچشمه‌های اترک را در خود جای داده است از دیرباز موردتوجه جوامع انسانی قرار داشته و عبور یکی از مهم‌ترین شریان‌های ارتباطی شرق به غرب بر اهمیت زیستی آن منطقه افزوده است.

ایرنا نوشت، مطالعات باستان‌شناسی در این محوطه تاریخی به‌عنوان بخشی از فعالیت‌های مشترک دانشگاه تهران با موزه لوور پاریس تعریف و از سال گذشته آغاز شده است و بر اساس تفاهم‌نامه پنج‌ساله پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور انجام می‌شود.