شهرداری کاشان بنای دوران صفوی را تخریب کرد/ نمی‌خواهند تخریب‌ها رسانه‌ای شود

پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۳ | کد مطلب: ۳۰۹۱۲
شهرداری کاشان بنای دوران صفوی را تخریب کرد/ نمی‌خواهند تخریب‌ها رسانه‌ای شود
محمد مشهدی با اشاره به این‌که امروز آثار ثبت شده ملی وضعیت مناسبی ندارند، چه برسد به آن‌هایی که هنوز کاوش نشده‌اند، گفت: بارها شاهد بوده‌ایم که شهروندان و یا شهرداری به این آثار تجاوز کرده‌اند. همواره در راستا ساخت‌وسازها شاهد بوده‌ایم که بخش‌هایی از آثار تاریخی تخریب شده است که غالبا نیز قدمت تاریخی زیادی داشته‌اند.
اسکان نيوز: محمد مشهدی‌نوش‌آبادی، پژوهشگر تاریخ و فرهنگ کاشان با اشاره به وضعیت آثار تاریخی کاشان، اظهار کرد: به واسطه زلزله‌های متعدد و دیگر حوادث طبیعی و انسانی در دوره‌های مختلف،  در ساخت‌وسازهای جدید در کاشان، مشاهده شده است که برخی از آثار تاریخی و یا بازمانده انواع سفال از زیر خاک بیرون آمده است و گاهی برخی از این محوطه ها مورد کاوش باستان‌شناسی قرار گر فته و گاهی نیز از کنار آن ها به سادگی عبور شده است.

او افزود: امروز آثار ثبت شده ملی وضعیت مناسبی ندارند چه برسد به آن هایی که هنوز کاوش نشده و یا زیر خاک هستند. بارها شاهد بوده ایم که برخی شهروندان و یا شهرداری به این آثار تجاوز کرده‌اند و همواره در راستا ساخت‌وسازها بخش‌هایی از آثار تاریخی تخریب شده است که غالبا نیز قدمت تاریخی زیادی داشته‌اند. 

مشهدی نوش آبادی تاکید کرد: مثلا یک بنایی از دوران صفوی و قاجار که در حریم بقعه‌ای ثبتی دوره ایلخانی در کوچه مسجد شامخی کاشان توسط شهرداری تخریب شده است.

این کارشناس حوزه میراث فرهنگی افزود: بنا ایلخانی این محوطه که به نام قدمگاه علی ثبت ملی شده اکنون به یک زباله‌دانی تبدیل شده است، این در حالی است که دو عدد از کاشی زرین‌فام این بنا در موزه سور پاریس نگهداری می‌شود.

مشهدی در خصوص سایر تجاوزها به حریم‌های تاریخی شهر کاشان اظهار کرد: در کاشان از یکی دو سال قبل مشغول ساخت پارکینگ و مجتمع تجاری به نام چهارسوق هستند که در آن به محوطه تاریخی خانه مقدم که یک اثر ثبت شده ملی است نیز تجاوز کرده اند. بخشی از زیرزمین این اثر به دنبال ساخت آن پارکینگ تخریب شده است. این پارکینگ همچنین دیوار به دیوار خانه تاریخی وثقی اثر ملی دیگری ساخته شده است.این در حالی است که طبق قانون هرگونه ساخت و ساز در کنار بناهای تاریخی ثبتی باید با رعایت حریم و منظر اثر تاریخی ساخته شود. 

عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در ادامه با بیان این‌که  این مجتمع در مجاورت بازار تاریخی کاشان قرار دارد، افزود: بازار کاشان به طور قطع جز مهم‌ترین آثار تاریخی دوره اسلامی ایران است که غیر از ارزش ذاتی خود، دربرگیرنده ده‌ها اثر تاریخی است که غالب آن‌ها به ثبت میراث ملی درآمده است. با ساخت یک مجتمع تجاری بزرگ علاوه بر تجاوز به حریم تاریخی بازار، کسب‌وکار سنتی این مجموعه را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. همچنان که ساخت‌وسازهای بی رویه پاساژها در ۳۰ سال گذشته که با مجوز شهرداری ساخته شده اند، عملا به رکود مجموعه این بازار کمک کرده است.

این کارشناس حوزه میراث فرهنگی اظهار کرد: زیارتگاه و مجموعه دومنبران در زمان ثبت یک حسینیه داشته است که به جز ارزش تاریخی و معماری، در آن دها اثر هنری اعم از نقاشی و خوشنویسی از دوران قاجار ترسیم شده بود. امروزه دیگر هیچ اثری از آن حسینیه که مملو از نقاشی های آن دوران بود، وجود ندارد. امروز اگر درباره این مجموعه از میراث فرهنگی بپرسیم به کلی از آن بی خبر هستند با وجود اینکه مجموعه دومنبران پیش از تخریب حسینیه، ثبت ملی شده بود.

مشهدی در خصوص خسارت‌های وارد شده به یک مجموعه تاریخی دیگر اذعان کرد: عمارت سردر قلعه روستا با رونق بازمانده‌ای از دوران قاجاری و یکی از منظره‌های زیبا آن منطقه بود که به کلی تخریب شد و هیچ کدام از نیروهای میراث فرهنگی نیز متوجه نشدند. تمرکز میراث فرهنگی بر این است که هیچ یک این تجاوزها و تخریب‌ها رسانه‌ای نشود. این مساله برای آن‌ها از حفظ اثر مهم‌تر است. 

رئیس سابق مرکز پژوهشی کاشان‌ شناسی ادامه داد: آن ها تلاش می کنند که این تخریب‌‌ها و نابسامانی‌ها رسانه‌ای نشود و از نظر آنان دلسوزان بناهای تاریخی امروز مقصرتر از کسانی هستند که آن‌ها را تخریب می‌کنند. امروزه یکی از ثروتمندان کاشان در حال ساخت‌وساز بنایی مشرف بر خانه بروجردی‌های کاشان است و منظر این بنا مهم تاریخی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. 

مشهدی گفت: متاسفانه شهرداری امروز از این ساخت‌وسازهای غیرمجاز اطلاع دارد اما هیچ کاری انجام نمی‌دهد. مدیران شهری درکی از میراث فرهنگی ندارند و بیشتر به دنبال تخریب و نوسازی هستند.

برنا نوشت، او در پایان تاکید کرد: کاشان امروز یکی مهم‌ترین شهرهای تاریخی ایران است حتی از شهر یزد اهمیت بیشتری دارد، اما شهر یزد مدیران خوبی دارد و بافت شهر را توانستند ثبت جهانی کنند و امروز دیگر آن‌ها این معضلات را ندارند و کاشان نیز اگر می‌خواهد میراث فرهنگی و تاریخی خود را حفظ کند باید در نخستین گام بافت قدیمی شهر ثبت ملی شود تا این ساخت‌وسازهای غیرمجاز ریشه کن شود.